Kun levyn kannessa lukee Tero Lindberg, on tiedossa sankaritrumpetin soittoa. Punakantinen levy sisältää Turku Jazz Orchestra & Tero Lindberg: Cold War 3.0 -kokonaisuuden. Jo Janne Huttusen tekemä cover art on aika villi ja rauhaton. Albumin kahdeksan kappaletta ovat varsin elokuvallisia, eivätkä tarinat välttämättä perustu tiettyihin tositapahtumiin. Nimet ohjaavat mielikuvitusta toimintaleffan tunnelmiin, joten levy pyörimään, silmät kiinni ja nupit kaakkoon.
-Sain pahimpaan korona-aikaan Suomen Kulttuurirahaston apurahan ja toteutin pitkäaikaisen haaveeni säveltää sarja big bändille. Kirjoitin albumin sävellykset kuusi kuukautta ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan helmikuussa 2022. Yhdistin leffaa, agenttitarinaa ja takaa-ajotyyppistä musiikkia. Tapahtumapaikkoja on eripuolilla maailmaa. Suomalainen agentti kiertää erilaisia kriisipesäkkeitä. Morricone, Schiffrin ja Mancini ovat eräitä musiikillisia esikuviani, joiden tuotannon heijastuksia saattaa olla kuultavissa näiden kahdeksan kappaleen aikana. Teimme marraskuussa 2021 kolme keikkaa ja nyt menimme pariksi päiväksi studioon ja teimme kokonaisuudesta levyn.
Parin vuoden takaisiin sovituksiin on tehty muutamia muutoksia. Anssi Nykänen on saanut rumpusooloille raidoilla 2 ja 7 lisätilaa loistaa. Raidalla 2 lyömäsoitinbattlea Anssin kanssa käy Veikka Kajamies, eikä voittajaa löydy.
Teron mieltymys trumpetin korkeisiin ääniin ja liidin soittoon on varmastikin kaikkien tiedossa. Tämä levy tuo esiin Teron jazzillista puolta ja erilaisten soundien löytämisen iloa. Flyygelitorvi ja sordinot rikastavat sooloja. Herkkyys ei ole häpeä.
Flight MAS17 on surumielinen flyygelitorviballadi, jolla voi kunnioittaa attentaatissa edesmenneitä. Rikas puupuhallintausta kasvaa vaskipuhaltimien liittyessä mukaan. Lopussa pehmeä torven sointi vaikenee. Rauhallisuudellaan eroaa albumin muista kappaleista. Toisen nimisenä se olisi hieno rakkauslaulu romanttiseen elokuvaan.
Turku Jazz Orchestran sektioista löytyy hienoja muusikoita. Kimmo Gröhn on tuttu ja tärkeä tenorifonisti, kuten myös Jusu Heinonen altossa. Ykköstrumppaa soittaa Lapista etelään vierailemaan saapunut Tapio Maunuvaara ja pasuunoita liidaa Anna-Maija Laiho-Ihekweazu Turku Philharmoniasta.
Tämä levy on tämän vuoden hienoimpia tuotantoja äänityksen, miksauksen ja masteroinnin puolesta. Kun haluttiin aikaisemmin kehua jotakin levyä, että siinä on ”Amerikan meininkiä” tai ”kansainvälistä tasoa”. Enää noille ilmaisuille ei ole tarvetta. Osaaminen tänä päivänä on aivan huikeata.
PS Teron osaamista arvostetaan myös kansainvälisesti ja hänet on kutsuttu mukaan Tribute to Horst Fischer -albumille, jossa mm. Allen Vizzutti, Bobby Shaw ja Thomas Gansch tulkitsevat saksalaisen mestaritrumpetistin legendaarisia levytyksiä. Levyn raidat on kuunneltavissa YouTubessa.
Turku Jazz Orchestra & Tero Lindberg: Cold War 3.0
Flame Jazz Records CD/LP/digitaalinen
Julkaisupäivä: 6.10.2023
Digitaalinen jakelu: Playground Music Finland
Fyysinen jakelu: Flame Jazz Records
Kappaleet: Cold War 3.0, The Streets of Kiew, Message from Minaret, Trump´s Holiday, Flight MAS17, Double Agent, Moscow Mule Der Hacker
ORKESTERI
Tero Lindberg, soolotrumpetti
Turku Jazz Orchestra:
Timo Kajamies, koskettimet
Jonathan Snapir, sähkökitara
Vesa Saloranta, basso
Anssi Nykänen, rummut
Veikka Kajamies, lyömäsoittimet
Reeds: Jusu Heinonen, Tane Kannisto, Kimmo Gröhn, Harri Wallenius, Pekka Välimäki
Trumpetit: Tapio Maunuvaara, Petter Järvi, Timo Mansikka-Aho, Rami Koskinen
Pasuunat: Anna-Maija Laiho-Ihekweazu,, Jani Jokinen Hooper Santos, Micke Långbacka
Vieraina:
Ville Vannemaa, baritonisaksofonisoolo kappaleella 4
Jimi Tenor, huilu kappaleella 2
Sävellykset, sovitukset ja tuotanto: Tero Lindberg
Äänitys: Oskari Kailes
Miksaus ja masterointi: Jyri Sariola
Kansikuva: Janne Huttunen all oikeudet pidätetään