Kun olin aikanaan erilainen nuori, niin idoleitani eivät varsinaisesti olleet Elvis tai Beatles, vaan Miles Davis, DDT, Otto Donner ja Pentti Hietanen, muiden muassa. Jälkimmäisiä oli onni kuunnella yhtyeessä Donner-Schwindt-sekstetti, monta kertaa aivan metrin etäisyydeltä Hankenilla, jossa tälläkin levyllä kuultavaa musiikkia soitettiin tanssiyleisölle vuoden 1965 tienoilla. Alakerrassa soi vaihtoehtona Kirka ja Creatures, tai Jussi ja Boys. Tällaista yhdistelmää tuskin enää kuulemme tanssipaikoilla.
Nyt on Hietanen lähtenyt tosimielessä keikkailemaan saman musiikin kanssa itseään puolta nuorempien kaverien kanssa, ja katso; systeemi toimii hienosti. Kaikella kunnioituksella Ottoa, Pekkaa ja Stanleyta kohtaan voinemme todeta, että kehitys on kehittynyt ja nykypuhaltajat soittavat vielä paremmin ja varmemmin samanikäisinä.
Levy koostuu Hietasen omista sävellyksistä, jotka ovat erinomaisia. Epäilisin suurena vaikuttajana olleen Horace Silverin musiikin, jota tuolloin soitettiin runsaasti jopa meidän harrastelijoiden piireissä. Varsin vetävä on “Chile”, jonka Hietanen levytti Charlie Marianon kanssa 1974 ( LP:llä “Reflections”, josta DownBeat antoi täydet 5 tähteä). Se on selkeärytminen kappale, johon kiemuraiset osat on helppo sijoittaa. Ottakaapa opistojen ohjelmaan, jos ei jo ole!
Jos ei se jo tullut selväksi, niin kerrattakoon, että tämä on valtavan hyvä levyllinen konstailematonta hard-boppia suoralla kompilla, välillä jazzvalssina. Nimikappale on hieno balladi, joka jättää haikean tunnelman levyn loputtua.
Kvintetti tekee lähitulevaisuudessa live-keikkoja, joten ottakaapa meidän tai Jazzliiton sivuilta selvää näistä, jottei jää kuulematta. Ette tule pettymään. Tämä levy kuuluu ehdottomasti Suomijazzin peruskokoelmaan jokaisen vakavasti ottavan hyllyssä.
Jukka Eskola;trumpetti, Joonatan Rautio ;saksofonit, Pentti Hietanen;piano, Antti Lötjönen;basso, Joonas Riippa;rummut
Äänitys: Toukokuu 2009, Soundtrack Studios, Helsinki, Marko Kataja
- Irwin
- Festival Blue
- Chile
- Pilvi
- Stop to Think for a While
- April Moon
- BoilingPoint
- Saturday Afternoon
- Homecoming
(säv. P. Hietanen)