Mandy Gaines on monella mantereella esiintynyt kokenut laulaja, joka on tehnyt Wade Mikkolan kanssa jo kaksi levyä.
Tämä nyt esiteltävä sisältää tuttuja ikivihreitä, mutta ei kuitenkaan aivan kuluneinta repertuaaria.
Gaines laulaa kauniisti pääasiassa hitaita ja keskitempoisia sovituksia, joihin rumpusäestyksen puuttuminen sopii oikein hyvin. Bobby Troupin “Girl Talk” saa vähän räväkämmän kohtelun. Scat-laulua on vain ensimmäisessä kappaleessa.
Säestäjät on nimetty yhtyeeksi “+2”, joka ei mielestäni tee oikeutta heille. Molemmat soittavat hienon säestyksen lisäksi oivallisia sooloja, ja varsinkin Petri K kuulostaa sooloissaan aivan loistavalta mitenkään erikoisemmin revittelemättä.
Tämän levyn kun panee soimaan työstä tullessa kahvin ja/tai konjakin kanssa, niin päivän stressi unohtuu ainakin vähäksi aikaa.
Mandy Gaines; laulu, Petri Krzywacki; kitara, Atro “Wade” Mikkkola; basso
Recorded at Godzinsky Soundteam Studios, Helsinki, Finland 22.10.2008 ja 9.10.2009
Mixed 3.11.2010
Mastered 1.9.2011
1. I’m Gonna Sit Right Down and Write Myself A Letter (Young) 4:03
2. Blame It On My Youth (Heymer/Levant) 5:02
3. Too Close For Comfort (Bock/Weiss/Holofcener) 4:20
4. Girl Talk (Hefti/Troupp) 4:03
5. For All We Know (Coots/Lewis) 4:37
6. Exactly Like You (McHugh/Fields) 5:57
7. I Wish I’d Met You (Bennett/Mandel/Underwood) 5:10
8. I Wish You Love (Chauliac/Beach) 4:18