Tampere Jazz Happening hellii musiikin ystäviä jo 35. kerran 3.–6.11.2016, jolloin festivaali tuo kaupunkiin joukon nykyjazzin kiinnostavimpia nimiä. Tapahtumaan saapuu kaikkiaan 24 kokoonpanoa, joista kahdeksan on kotimaisia.
Yksi kiinnostavimmista esiintyjistä juuri nyt lienee Donny McCaslin Group. Yhtye soitti David Bowien viimeiseksi jääneellä Blackstar-albumilla, ja juuri ennen Tampereen esiintymistään McCaslin ehtii julkaista myös uuden, Bowielle omistetun levynsä Beyond Now.

Mainitsematta ei sovi jättää myöskään saksofonisti Charles Lloydia, joka nousi jazzin eturiviin jo varhaisella 1960-luvulla. Ikuiseksi tutkimusmatkailijaksi ja musiikin Joan Miróksi tituleeratun legendan ura on hengästyttävän pitkä ja monipuolinen, ja karisma kantaa yhä aina viimeiseen penkkiriviin asti.
Tämän vuoden ohjelmistossa esiin nousee erityisesti genrejen ennakkoluuloton sekoittuminen ja sekoittaminen. Yksi mielenkiintoisimmista hybrideistä lienee oopperan ja jazzin kohtaaminen. Tämä tapahtuu vieläpä samassa miehessä, sillä norjalainen Tenor Battle vie kuulijansa musiikilliselle seikkailulle pääinstrumentteinaan Håkon Kornstadin tenoriääni ja -saksofoni. Runsaita äänimaailmoja luo myös Kornstadin maanmies, ilmiömäisen lahjakas saksofonisti Marius Neset, jonka kvintetti esiintyy yhdessä Pohjoismaiden musiikkipalkinnon voittajan, sellisti Svante Henrysonin kanssa.
Sly & Robbie Meet Nils Petter Molvær tarjoilee toisenlaisen, mutta yhtä väkevän musiikkityylien kohtaamisen. Norjalainen trumpettimestari Molvær on jo aiemmin tullut tunnetuksi popin, rockin, funkin ja modernin jazzin kameleonttimaisena mestarina, ja nyt hän saa rinnalleen jamaikalaiset dub-mestarit Sly Dunbarin ja Robbie Shakespearen. Luvassa on futuristista dubia, ilmavaa free jazzia ja elektronisia kokeiluja. Lisää kaukaisten saarten antia tarjoilevat islantilainen improvisaatioihme AdHd sekä aussikonkari The Necks.

Kotimaisessa tarjonnassa astellaan erityisesti jazzin ja progen välisessä maastossa. Festivaalin kenties tunteellisin hetki koetaan, kun trumpetisti Verneri Pohjola nousee lavalle tulkitsemaan edesmenneen isänsä Pekka Pohjolan tuotantoa. Yleisö pääsee todistamaan, millainen vuoropuhelu syntyy kahden musiikkityylin ja kahden sukupolven välille.
Uudesta, kokeilevasta kotimaisesta sävellystaiteesta vastaa muun muassa monitaituri Lauri Porra, jota on kiitelty ennakkoluulottomasta rajojen ylittämisestä ja tyylilajien sekoittelusta. Porran taikomien tunnelmien skaala liikkuukin elokuvallisen jylhistä mielenmaisemista herkkään ja mietiskelevään ilmaisuun.
Maksullisten konserttien lisäksi tapahtuma tarjoaa kaupunkilaisille myös kaksi vapaan pääsyn konserttia. Festivaalin avajaisillassa nähdään kolme ruotsalaista, naisvetoista kokoonpanoa Naoko Sakata Trio, Susanna Risberg Trio ja Nuaia. Päätöskonsertissa puolestaan soi tanskalaisen Kalahan energinen elektrojazz.
TORSTAI 3.11.2016
Klubi • vapaa pääsy
Spotlight on Sweden (SWE/JAP/DEN)
PERJANTAI 4.11.2016
Pakkahuone • liput 50 / 40 euroa
20.00 Jazzliiton juhlaorkesteri (FIN)
21.45 Steve Lehman Octet (USA)
23.30 Marius Neset Quintet with Svante Henryson (NOR)
Telakka • liput 25 / 20 euroa
21.00 Kaisa’s Machine (FIN)
22.30 Aki Rissanen Trio (FIN)
00.00 Lauri Porra Flyover Ensemble (FIN)
Klubi • 25 / 15 euroa
01.00 James Carter Organ Trio (USA)
LAUANTAI 5.11.2016
Pakkahuone 1 • liput 30 / 25 euroa
14.00 The Necks (AUS)
15.45 AdHd (ISL)
17.30 Eve Risser White Desert Orchestra (FRA/NOR)
Pakkahuone 2 • liput 50 / 40 euroa
20.00 Charles Lloyd Quartet (USA)
21.45 Donny McCaslin Group (USA)
23.30 Sly & Robbie meet Nils Petter Molvær (JAM/NOR/FIN)
Telakka • liput 25 / 20 euroa
21.00 Juhani Aaltonen & Raoul Björkenheim Duo (FIN)
22.30 Pepa Päivinen & The Good Romans (FIN)
23.30 Krakatau (FIN)
Klubi • liput 25 / 15
01.00 The Lee Thompson Ska Orchestra (UK)
SUNNUNTAI 6.11.2016
Pakkahuone • liput 30 / 25 euroa
14.00 Verneri Pohjola plays Pekka Pohjola (FIN)
15.45 Tenor Battle (NOR)
17.30 Aziza feat. Dave Holland, Chris Potter, Lionel Loueke & Eric Harland (UK/USA)
Telakka • Vapaa pääsy
21.00 Kalaha (DEN)
Ennakkoliput myy verkossa Tiketti, ja lisäksi lippuja saa Tampereella Klubilta ja Helsingissä Digelius Musicista.
TIISTAI 8.11.2016
Telakka • liput 15 / 10 euroa
Tampere Jazz Happening Kick Off (FIN)
– Pauli Lyytinen
– Utopianisti
– Dalindèo