Pori Jazz käynnistyi tänään lauantaina 9.7., jolloin ohjelmaa on tarjolla yhteistyössä LähiTapiolan kansa toteutettavalla Jazz Street Stagella sekä Cafe Jazzissa, missä illan pääesiintyjänä nähdään Eero Koivistoinen Quartet feat. Severi Pyysalo.
Ilmaisohjelmaa tarjoava Jazz Street Stage sijaitsee tänä vuonna uudella paikalla jazzkadun keskivaiheilla. Lavan edustalla sijaitsee runsaasti penkkirivejä, joiden lisäksi ohjelmaa voi halutessaan seurata lähistöllä sijaitsevasta Trumpetti & peilipallo -ravintolasta, joka tarjoaa mukavan ympäristön musiikista nauttimiseen.
Kesän 2016 virallinen Pori Jazz -mobiiliapplikaatio on julkaistu
iOS- ja Android-ympäristössä toimiva sovellus kannattaa ehdottomasti ladata puhelimeen ennen festivaalille suuntamista, sillä mukana on koko laaja ohjelmisto ja tarkat aikataulut, festivaalikartta palveluesittelyineen sekä paljon muuta tärkeää infoa. Voit myös merkitä muistiin omat suosikkiesiintyjäsi, jolloin sovellus muistuttaa sinua keikan alkamisesta juuri ennen h-hetkeä. Latauslinkit löydät tästä.

Tutustu Kirjurinluodon uudistuneisiin palveluihin
Kirjurinluodon pääkonsertit järjestetään ensi viikon torstaina, perjantaina ja lauantaina. Kirjurinluodon palveluja on kehitetty edelleen täksi kesäksi. Yleisölle on tarjolla herkullista ruokatarjontaa, josta vastaavat esimerkiksi kokki-ravintoloitsija Richard McCormickin kädenjäljestä tunnetut ravintolat Sandro, New York Ninja ja Hel Town BBQ. Monipuolista syötävää ja juotavaa on tarjolla sekä anniskelualueilla että niiden ulkopuolella.
Pääkonserteissa on myös ensimmäistä kertaa tarjolla à la carte -pohjalta toimiva Ravintola Kirjuri, joka antaa mahdollisuuden rauhalliseen ruokailuhetkeen festivaalipäivän aikana.
Kirjurinluodon konserteissa nautitaan kesällä espanjalaisen viinitalo Torresin laadukkaista viineistä.

Kirjurinluodon liput ennakkoon 75 euroa, portilta 80 euroa
Lipunmyynti Pori Jazzin konsertteihin käy kuumana. Festivaalin ajan Pori Jazzin lipunmyynti palvelee Satakunnan Museon tiloissa (Hallituskatu 11, käynti myös jazzkadun puolelta). Lipunmyynti on avoinna 10.7. asti klo 10-18 ja 11.-16.7. klo 10-21. Ostamalla lippusi ajoissa varmistat sisäänpääsyn konsertteihin.
Saapuessasi Kirjurinluodon konserttipuistoon saat lipputarkastuksen yhteydessä käteesi rannekkeen, joka mahdollistaa alueelta poistumisen ja sinne palaamisen. Portilla jonotuksen välttämiseksi voit vaihtaa konserttilippusi rannekkeeseen etukäteen Etelärannan jazzkadun kirkonpuoleisessa päädyssä tai Sokos Satakunnassa (Liisankatu 2-4). Molemmat vaihtopisteet ovat avoinna 14.-16.7. klo 11-18, ja kunakin pääkonserttipäivänä vaihdetaan vain kyseisen päivän lippuja rannekkeisiin.
Kirjurinluodon päiväliput maksavat toimituskuluineen alkaen 75 euroa. Torstaihin asti myynnissä on myös 175 euron hintainen Kirjurinluodon kolmen päivän lippu, joka oikeuttaa sisäänpääsyyn kaikkina pääkonserttipäivinä.
Pääkonserttien liput maksavat Kirjurinluodon portilta ostettuna 80 euroa. Pääsyliput kannattaa siis ostaa hyvissä ajoin ennen konserttiin suuntaamista!
Lipunmyynti pääkonsertteihin on käynnissä myös Ticketmaster Finland myyntikanavissa.