– On upeaa, että nyt pitkän odottelun jälkeen saimme legendaarisen John Fogertyn pääesiintyjäksi Vanhankylänniemeen. Luvassa on iso määrä isoja hittejä, jotka soivat edelleen sukupolvelta toiselle, sanoo Järvenpään Blues-Jazz Diggarit ry:n uunituore puheenjohtaja Miikka Porkka.
Aasinsiltaa pitkin
Hyvinkäällä asuvan Miikka Porkan taustahistoria Puistobluesia ajatellen alkoi vuonna 1994, kun kaverin ehdotuksesta tuli osallistuttua talkoolaisena festarin järjestämiseen. Aluksi lavajärjestyshommissa ja sitten bändikuskina. Tämän jälkeen bändikuljetuksien esimiehenä ja vuodesta 2002 lähtien logistiikan vastaavana. Tällä tiellä siis ollaan.
– Mukava meininki ja elävä rytmimusa tekivät rokkariin vaikutuksen. Hallituksessa olen toiminut neljättä vuotta. Valintani uudeksi puheenjohtajaksi tuli melkoisena yllätyksenä. Hieman jännittää, koska niin paljon on tullut uutta omaksuttavaa. Yhdessä ainutlaatuisen talkooväen kanssa pyrimme tekemään taas ikimuistoisen Puistoblues-tapahtuman, 38-vuotias Porkka kertoilee.
Miikka Porkka kolahti syvemmin rootsmusiikkiin edesmenneen kitaristilegenda, laulaja/lauluntekijä Gary Mooren innoittamana. Puistobluesin kautta Miikka solmi myös lämpimän kaverisuhteen Mooren kanssa. Tätä kautta tulivat B.B.Kingit, John Lee Hookerit ja muut diggailun kohteet.
– Blues on rytmimusiikin alkulähde. Tasoja ja vivahteita löytyy varmasti jokaiselle. Toisille blues voi olla filosofinen ja jokapäiväinen elämäntapa, symppis Miikka Porkka sanoo,
Muita esiintyjiä pääkonsertissa ovat Honey B. T-Bones, “Paperboy Reed” ja Los Lonely Boys.
Blueskadulla esiintyvät muun muassa 22-Pistepirkko, Pepe Ahlqvist, Bianca Morales, Jari Rättyä & Käärmekeitto, Jon Mosey.
Kakarabluesissa eimerkiksi Pentti Rasinkangas & Ohilyönti…
Klubeilla Paleface, Sami Saari, SF-Blues, Ronski Gang, Los Bastardos Finlandeses…
35.PUISTOBLUES 27.6 -1.7.2012