• Yhteystiedot
30.06.2022 07:21
  • Kirjaudu
Jazzrytmit
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto
No Result
View All Result
Jazzrytmit
No Result
View All Result
Home Festivaalit Festivaaliraportit

Tuhti paketti erinomaista jazzia Aura Stagella

Jouko Kirstilä
24.8.2016
Festivaaliraportit
A A

Kuvat: Olli Sulin

Jazzliiton juhlaorkesteri esitti painavaa jazzia.

Pienen tauon jälkeen Gyl5:n päätettyä osuutensa lavalle nousi viiden muusikon ”Yrjö-orkesteri”. Suomalaisen jazzmusiikin katto-organisaation, Suomen Jazzliiton, juhlistaessa tänä vuonna 50-vuotista taivaltaan on sen teeman ympärille rakennettu 2000-luvun Yrjö-palkituista muusikoista koottu Jazzliiton Juhlaorkesteri.

Jazzliiton toiminnanjohtaja Ami Vuorinen.
Jazzliiton toiminnanjohtaja Ami Vuorinen.

Paikalla oli myös Jazzliiton toiminnanjohtaja Ami Vuorinen, joka toi terveiset Liitolta.

– Jazzliiton juhlavuoden merkeissä Jazzliiton Juhlaorkesterin kiertueen lisäksi olemme juhlan kunniaksi koonneet verkkohistoriikin osoitteessa http://jazzfinland.fi/jazzliitto50/esipuhe. Siihen kannattaa käydä tutustumassa, suosittelen. Sieltä löytyy paljon tietoa tekstimuodossa, liikkuvaa kuvaa, ääntä ja valokuvia. Siellä voi uppoutua Jazzliiton ja tietenkin myös suomalaisen jazzmusiikin historiaan. Nämä asiat ovat käytännössä kulkeneet käsi kädessä. Jazzliitto on tehnyt myös juhlavuoden kunniaksi ”Noin 50 Yrjöä” -näyttelyn. Kiertävässä taidenäyttelyssä, mikä on nyt Koulun sisätiloissa, kävijät voivat tutustua vuosittain kotimaiselle jazzmuusikolla jaettavan Yrjö -tunnustuspalkinnon vaiheisiin.

Yhtyeen vetäjä Mikko Innanen, Yrjö mallia 2008.
Yhtyeen vetäjä Mikko Innanen, Yrjö mallia 2008.

 

Orkesteri aloitti kiertueensa jo keväällä esiintyen kesän aikana eri festivaaleilla ja nyt oli vuorossa Turku Jazz. Aura Stagella oli melkoinen nippu suomalaista jazzosaamista, joiden soitto takuu varmasti kelpaa vaativallekin jazzyleisölle.

Yhtyettä johti vuoden 2008 Yrjö, saksofonisti Mikko Innanen ja muut Yrjöt olivat kitaristi Teemu Viinikainen, pianisti Kari Ikonen, kontrabasisti Ulf Krokfors sekä rumpali Teppo Mäkynen.

Yhtyeen puhemiehenä Mikko Innanen kertoi aluksi orkesterin ohjelmiston koostuvan yksinomaan vuosien saatossa Yrjö-palkittujen muusikoiden kirjoittamista sävellyksistä.

Kari Ikonen, Yrjö mallia 2013.
Teppo Mäkynen, Yrjö mallia 2007.
Ulf Krokfors, Yrjö mallia 2015.
Teemu Viinikainen, Yrjö mallia 2009.

Aloituskappale oli Eero Ojasen The Joke lähes 50 vuoden takaa ja sen jälkeen kuultiin myös lähes yhtä vanhat Heikki Sarmannon sävellykset Stepson Runs ja Suvannolla. Matka jatkui Raoul Björkenheimin kappaleella As Luck Would Have It ja Jukkis Uotilan Fast Company, missä Kari Ikonen soitti taitavan täsmällisen soolon.

Iro Haarlan Legend Of Grains alkoi Krokforsin kontrabassointrolla, mistä alkoikin syntyä melkoinen improvisointikeitos. Innanen innostui räväyttelemään baritonistaan raivoisat tuuttaukset ja Viinikainen haki omia vuorovaikutusefektejä viheltelemällä kitaran kaikupohjaan. Ikonen löysi flyygelin kieliltä uutta virtaa lisäten kaikua ja Innasen jämäkän repäisevä tuuttaus jatkui päälle. Lopuksi tuli vielä nuoremman polven Yrjö-edustajan Manuel Dunkelin sävellys Cave.

Seikkailua eri tyylilajien sokkeloissa

Iloista meininkiä 1960-luvun teemoilla.
Iloista meininkiä 1960-luvun teemoilla.

Illan kuluessa alkoi sataa, hetkellisesti jopa aika reippaasti, mikä sai yleisön siirtymään osin sisätiloihin ja pihalla ollevien puiden katveeseen. Ehtihän se sade vähän kastella ennen kuin loppui, mutta tunnelmaa ei se pahemmin näyttänyt häiritsevän. Suomen suvessa ulkoilmakonsertteihin on aina syytä varautua sadekertoimella.

Dalindèo on valloittanut sydämiä jo kymmenen vuoden ajan omalla instrumentaalimusiikillaan, mikä tuntuu kiinnostavan laajaa ryhmää musiikin kuluttajia tyylilajista riippumatta. Oman musiikkinsa olemuksesta yhtyeen vetäjä kitaristi Valtteri Laurell Pöyhönen on sanonut sen sisältävän laajan otannan eri musiikin lajeja.

Dalindèo yhtyeen säveltäjä ja johtaja Valtteri Laurell Pöyhönen.
Dalindèo yhtyeen säveltäjä ja johtaja Valtteri Laurell Pöyhönen.

– Olen sekoittanut vapaasti eri tyylilajeja, jazzista kotimaiseen tangoon ja iskelmään. Dalindèon musiikista huokuu ”surf-jazz-tango-extravaganza” -ajattelumalli, ajattomuus, letkeys, monitahoisuus, slaavilainen melankolia idän ja lännen välissä.

Yhtye pysynyt vuosikausia samassa kokoonpanossa, missä Valtterin ohella soittavat saksofonisti Petri ”Pope” Puolitaival, trumpettia ja kosketinsoittimia käsittelevä Jose Mäenpää, basisti Pekka Lehti, lyömäsoittaja Rasmus Pailos ja rumpali Jaska Lukkarinen.

Ehkä osin siksi, että soittajilla on sama päämäärä, jota tavoitellaan.  Pöyhösen säveltämä perinteeseen ja rytmiikkaan pohjautuva jazzmusiikki on säilynyt kiinnostavana.

Aura Stagella se rönsyili hauskan letkeästi keinahdellen, hyppelehtien ja pyörähdellen iloisesti välittämättä piirtää erityistä rajaviivaa sille, minkä lajin piirissä milloinkin mentiin. Siitä tuli kieltämättä mieleen myös 1960-luvun rautalankamusiikki.

Dalindèo julkaisi tämän vuoden keväällä huhtikuussa neljännen albuminsa Slavic Souls. Tuore albumi jatkaa menestyksekkään Kallio-levyn viitoittamalla tiellä. Näiden kahden levyn ympärillä pyöri myös perjantai-illan musiikki Turun pilvisessä tummenevassa illassa.

 

Tenorisaksofonisti Pope Puolitaival.
Tenorisaksofonisti Pope Puolitaival.

Soitto alkoi kappaleella Johnny’s Nightmare, mistä jatkettiin uuden levyn nimikkobiisillä Slavic Souls.

Valtteri on sanonut, että ”tällä levyllä kuuluu Suomen sijainti idän ja lännen välissä – mitä enemmän matkustan, sitä enemmän suomalaiset tuntuvat sieluiltaan slaavilaisilta. Tulemme jostain välimaastosta, missä melankolia hallitsee ihmismieltä ja se näkyy ja kuuluu myös musiikissa”.

Soulaineksia mustasta musiikista 1960-luvulta piti sisällään puolestaan kappale Once Upon a Time in the North.

Tähän väliin yhtye soitti muutaman kappaleen Kallio-levyltä, pahamaineisesta Sörkän kurvista kertoi Kurvi-Twist. Musta Kissa puolestaan palautti mieleen aikakauden 1960-luvun alussa, jolloin Suomen kansa hehkutti Jörgen Petersenin nimeen ja kulutti puhki ”Särkyneiden Toiveiden Katua”.

Jäähyväiset Hesarille liittyy Helsinginkatuun. Valtterin mukaan Kalliosta on useampia tapoja poistua, yksi niistä on ajaa mäkeä alas ”kasiratikassa” Töölöön. Kappale kuvastaa sitä haikeaa hetkeä, kun siirrytään Kalliosta Töölöön mäen lähestyessä ja Hesarin loppuessa.

Seuraavaksi palattiin uuden levyn pariin. Yleisö otettiin mukaan aika tohinalla taputellen jazzmaisesti 2/4 tahtiin, käynnistäen sen tahdissa kappaleen Bolero for Miss B. Valtteri on asunut vuosikausia Berliinissä, missä tapaa paljon erimaalaisia ihmisiä. Sieltä löytyy myös aiheita kappaleille. Italialaisilla on monia sanoja joihin liittyy tärkeitä asioita, kuten syöminen, aina pitää syödä ja kokeilla jotakin uutta ja sitä kautta löytyi aihe kappaleeseen Tarantella Finlandese. Valtteri kertoi myös käyneensä joku vuosi sitten Etiopiassa erikoisella paikkakunnalla ja sen matkan tuloksena syntyi kappale Leaving Lalibela.

Jaska Lukkarinen
Pekka Lehti, kontrabasso.
Rasmus Pailos
Jose Mäenpää

Lopuksi palattiin taas Kallio-albumin kappaleiden pariin, kuultiin Pitkänsillan Parempi Puoli. Sitten ilta kului toisessa rappioromanttisessa paikassa Kalliossa, ja vietettiin Iltaa Tokoinrannassa. Lopuksi käytiin Pyöräilemässä Hämeentiellä.

Dalindéo puhkui energistä iloisuutta linjakkaan tyylikkäästi ja nautittavasti. Musiikki oli raikkaan menevää popjazz -tulkintaa, missä löytyi romanttishenkisiä aineksia tangosta jazziskelmään.  Kappaleissa oli maittava annostus kitaran yksinkertaista, mutta voimakkaasti kaikuvaa soundia yhdistettynä välillä puhaltajien, Petrin saksofonin ja Josen trumpetin, tiukasti raivoaviin ääniryöppyihin. Yhtyeen esittämään musiikkiin oli helppo päästä sisään ja heittäytyä tunnelmaan. Soitto eteni äärettömän hyvin svengaten leppoisasti, meno oli hunajaista, harmittoman rehellisen oloista ja iloista. Kuulija saattoi mukavasti rentoutuen heittäytyä vanhoihin vuosikymmenten takaisiin tunnelmiin.

 

Turku Jazz Festival 2016, perjantai 19.8.2016
Aura Stage, Panimoravintola Koulun piha
19.00 Jazzliiton juhlaorkesteri
(Mikko Innanen: saksofoni, Kari Ikonen: piano, Teemu Viinikainen: kitara, Ulf Krokfors: basso, Teppo Mäkynen: rummut)
20.30 Dalindéo (Valtteri Laurell Pöyhönen: kitara, Pope Puolitaival: tenorisaksofoni, Jose Mäenpää: trumpetti, koskettimet, Pekka Lehti: kontrabasso, Rasmus Pailos: lyömäsoittimet, Jaska Lukkarinen: rummut)

ShareTweetSendSend
Jouko Kirstilä

Jouko Kirstilä

Aiheeseen liittyvää

Big Band Festival Šiauliai 10–11.6.2022

Toimitus
13.6.2022

Alussa näytti pahalta, kun taivas repesi ja rankkasade ukkosineen huuhtoi Siauliain tunnelmallista amfiteatterimaista tapahtumapuistoa karuselleineen ja pomppulinnoineen. Festivaali saatiin kuitenkin...

Ainutlaatuisen uran loistava huipennus

Ainutlaatuisen uran loistava huipennus

Toimitus
25.5.2022

- Dresdenin ”Dixie King”, Joachim Schlese (82), yksi festivaalin perustajista vuonna 1971 on tehnyt siitä maailman suurimman perinteisen jazzin festivaalin....

JazzAhead! – paluu normaaliin

Matti Komulainen
15.5.2022

JazzAhead!, Bremen, Saksa 28.4.–1.5.2022 Jälleen yhdessä! JazzAhead kokosi tuhansia jazzin ammattilaisia yhteen kahden välivuoden jälkeen. JazzAheadin tämänvuotinen tunnuslause kiteytti oleellisen....

Viikon suosituimmat

Sellainen ol´ Wiipuri!

28.6.2022

Hamina Tattoo 2022

27.6.2022

Django-kitaraa ja pionien loistoa

28.6.2022

Suosittelemme

Rauni Pekkala loi iskelmätaivaan kevään päätösiltaan Nyyrikissä

30.5.2022
Iloinen jazz täytti Otavan Opiston puiston

Café Caruselin kuuma kesäkattaus!

29.6.2022

Vallijamit jatkuvat

19.6.2022
  • Yhteystiedot

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

Kirjaudu sisään

Unohditko salasanasi?

Uusi salasanasi

Syötä käyttäjätunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi:

Kirjaudu
Käytämme verkkosivuillamme evästeitä tarjotaksemme sinulle osuvimman kokemuksen muistamalla valintasi ja toistuvat vierailut. Napsauttamalla "Hyväksy kaikki" hyväksyt KAIKKIEN evästeiden käytön. Voit kuitenkin käydä "Evästeasetuksissa" antaaksesi mukautetun suostumuksen.
Hyväksy kaikkiKielläEvästeasetukset
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
CookieLawInfoConsent1 yearRecords the default button state of the corresponding category & the status of CCPA. It works only in coordination with the primary cookie.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
CookieDurationDescription
CONSENT2 yearsYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
CookieDurationDescription
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
CookieDurationDescription
jnews_view_counter_visits[0]1 dayNo description
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo