• Yhteystiedot
27.03.2023 10:51
  • Kirjaudu
Jazzrytmit
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto
No Result
View All Result
Jazzrytmit
No Result
View All Result
Home Festivaalit Festivaaliraportit

Puistobluesin 40. kerta – pirteästi kohti keski-ikää 

Eero Kallio
8.7.2017
Festivaaliraportit
A A

Kuvat: Eero Kallio

Puistobluesin 40. kerta – pirteästi kohti keski-ikää 

Littke Steven oli Puistobluesin pääesiintyjä

Järvenpään Puistoblues järjestettiin ensimmäisen kerran kesällä 1978. Silloin soitettiin puoliperävaunun lavalta ja esiintyjinä olivat muun muassa

Chicago Overcoat, jonka riveissä lauloi ja soitti muuan Pepe Ahlqvist sekä trio, jossa soittivat Jukka Gustavson, Nono Söderberg ja Eero Raittinen. Järjestäjät odottivat paikalle korkeintaan 100 henkeä. Sateisesta säästä huolimatta Vanhankylänniemeen saapui yllätteä peräti 500 bluesin ystävää.

Eero Raittinen ja Pepe Ahlqvist

Kun pääkonsertti järjestettiin Järvenpäässä nyt 40. kerran samassa luonnonkauniissa Vanhankylänniemessä, oli hienoa ja luontevaa, että konsertin aloitti SF Blues, jonka riveissä lavalle asteli samainen Pepe Ahlqvist ja bändin vieraiksi nousivat Jukka Gustavson ja Eero Raittinen.  Esiintymislava oli nyt hieman isompi, suorastaan jättimäinen ensimmäiseen kertaan ja alkutaipaleen lavaan verrattuna. Myös yleisömäärä 5 500 musiikin ystävää oli kasvanut yli kymmenkertaiseksi. Silti yleisömäärä oli järjestäjille pieni pettymys, sillä he odottivat paikalle 7000-8000 henkeä. Tällä kertaa pilvinen ja viileähkö sää sekä monet rinnakkaisfestarit verottivat yleisömäärää. Todettakoon, että suurimmat yleisömäärä ovat keikkuneet kymmenentuhannen paremmalla puolella. Ensimmäisenä vuonna talkoolaisia oli kolmisenkymmentä, nyt yli viisisataa. 

Mitäpä noista menneistä sen enempää. Itse juhlakalu Puistoblues vaikuttaa pirteältä keski-ikäiseltä kuten yleisönsäkin. Niinpä se järjesti varsin miellyttävän juhlakonsertin. Erityisen hienoa on, että esiintyjinä oli suomalaisia blueslegendoja. 

SF Blues aloitti tasan kello 12 ja loi heti alkuun hienon tunnelman. SF Blues on päässyt jo teini-ikään. Onhan sillä menossa viidestoista toimintavuosi.   Olen aina ihaillut Heikki Silvennoisen ja Dave Lindholmin kitaransoittoa. Heidän soitossaan on tyylikkyyttä ja sävykkyyttä, mutta tarvittaessa myös räväkkyyttä ja rosoisuutta. Kun heidän lisäkseen lavalle astuivat nykyisin kitaran varteen siirtynyt Pepe Ahlqvist, basisti Mikko Löytty ja  rumpali Jani Auvinen, kasassa oli nautittava paketti. Nautittavuutta lisäsivät ensimmäsesessä Puistobluesissa esiintyneet vierailijat, urkuri Jukka Gustavson ja Eero Raittinen. 

Dave Lindholm
Jukka Gustavson
Heikki Silvennoinen

Perusbändi esitti muun vanhojen legendojen, kuten Bo Didleyn ja Muddy Watersin biisejä.  Muddyn ”Hoochie Coochie Man” ja Guitar Slimin ”The Things That I Used to Do” ainakin saivat hienot tulkinnat taitavien kitaristien käsittelyssä.

Melkein tuli tippa silmään, kun Eero Raittinen aloitti ”Rock and Roll Hoochie Koon”, (legendaariselta Johny Winterin ”And-levyltä”). Viimeistään ”I’d Rather Drink Muddy Water”  avasi kyynelkanavat ja nosti blues-fiilingin niin korkealle kuin se puolilta päivin oli mahdollista. Eero kertoi, että viimeksi mainittu on vihdoin saatavissa levyllä, nimittäin Eeron ensimmäisen oman, alunperin vuonna 1970 julkaistun levyn ”Eeron Elpee” uusintapainoksen bonusbiisinä. Äänite, jonka Eerokin oli jo unohtanut, löytyi onneksi ennen viime vuoden uusintapainosta.  En lakkaa kehumasta tuota levyä, jolla soittaa tuon ajan jazzhuippujamme Jukka Tolosesta Eero Koivistoisen kautta Junnu Aaltoseen ja Paroni Paakkunaiseen. Se on siis jälleen saatavissa ja kuunneltavissa suoratoistopalveluissa. 

Micke Björklöf

Pepen ja Daven laulu oli niin ikään täyttä bluesia. Onneksi Pepe otti esiin myös huuliharppunsa. Itse muistan Pepen parhaiten loistavana kansainvälisen tason harpistina. Sitä hän on edelleenkin. Samaa voi sanoa Jukka Gustavsonin urkujen soitosta. Parempaa saa hakea. Ja svengasihan se laulukin. Hyvä aloitus juhlakonsertille.

Micke Björklöf & Blue Strip pani toisena esiintyjänä bluesrock-koneensa käyntiin. Vauhtia kyllä irtosi tältä yli 25 vuotta toimineelta bändiltä. Iän myötä bändin soitto on sen kuin vaan parantunut. Bändi on tällä hetkellä kansainvälisesti menestyneimpiä blueslähettiläitämme. Keikkoja ja festari-esiintymisiä on riittänyt aina Memphisiä ja Japania myöten, Euroopasta nyt puhumattakaan.

Lefty Leppänen ja Seppo Nuolikoski

Tällä kertaa ohjelmisto oli otettu pitkälti yhtyeen tuoreimmalta ”Ain’t Bad Yet” -albumilta, joka on muuten äänitetty kymmenkertaisen Grammy-palkitun huipputuottajan John Porterin valvonnassa Rockfield-studioilla Walesissa. Porter on aikaisemmin työskennellyt muun muassa Santanan, Ozzy Osbournen, B.B Kingin, Buddy Guyn ja Keb Mo:n kanssa. Bändin edellinen levy ”After The Flood” äänitettiin muuten New Orleansissa ja se nousi  Englannin bluesradioiden soittolistalla sijalla 11. 

Teemu Vuorelan  rummut ja Seppo Nuolikosken basso antoivat jämäkän pojhjan  Lefty Leppäsen kitaralle ja  Micke Björklöf laululle ja huuliharpulle. Kaikkea tätä täydensivät  Timo Roiko-Jokelan perkussiot. Vetäisipä Roiko-Jokela maukkaan marimba-soolonkin. Täytyi sen kuuluessa oikein hieraista silmiään ja terästää kuuloaan, että mitä tämä oikein on?

Yhtyeelle tyypillinen soundi teemalauluineen puri hyvin iltapäivän yleisöön.

Luther Dickinson

Amerikan vieraista ensimmäisenä lavalle nousi North Mississippi Allstars, joka on pitkään ollut Mississipin mäkialueen paras bändi. Se tai tarkemmin sanottuna Dickinsonin veljekset Luther ja Cody pitävät kotiseutunsa perinteitä elossa modernein ottein. Näin heidät viisi vuotta sitten Rauma Bluesissa. Kokemus oli uskomaton. Totesin tuolloin Jazzrytmeissä seuravaa:”Luther ja Cody näyttivät miten pelimannihenkinen soitto voi piristää bluesia.

Kaksikon meno oli huimaa. He vuorottelivat illan mittaan soittimissa. Tosin Luther soitti pääosin kitaroita ja Cody rumpuja. Mutta loppuvaiheessa myös Cody esitteli kitaristin taitojaan.

Cody Dickinson

Tällöin Luther pomppasi rumpupatteriston isännäksi. Kun kaksikko täydentyi vielä varsinaisella basso- ja kitaristivelholla Alvin Youngblood Hartilla, oli huikea North Mississippi Allstars -paketti valmis. Kolmikko pompitti ja tanssitti kansaa kuin konsanaan Mississipin latotansseissa.” Raumalla esillä oli myös sähköistetty pyykkilauta ja säilykepurkki-kitara.

Mitäpä tuota uudelleen kirjoittamaan. Meno oli taas hurjaa, vaikka tällä kertaa basistia ei paikalla ollutkaan. Veijariveljekset esiintyivät duona. Heidän soittonsa pursui energiaa ja svengiä ja duo soi kuin pieni bigbändi. Tosin digitaali-tekniikka auttoi asiaa. Välillä tuli Hendrixiä, välillä Muddyn ”Rollin’ and Tumblinia” ja paljon muuta oivallisena sekoituksena. Veljekset osoittivat jälleen, että pelimannihenki elää bluesissa. Hyvä piristys iltapäivään.

Agents estradilla

Esa Pulliaisen ja Agentsien kutsuminen pääkonserttiin oli rohkea laajennus perinteiselle bluesfestarille ja koukkaus iskelmämusiikin puolelle. Ei siinä mitään, onhan Agents rautalanka-rockin taitaja ja Pulliainen loistava kitarisi. Esa ja Voxin putkivahvistin ovat käsite. Harva löytää säröttömästä kitarasta yhtä hienoja sävyjä kuin Pulliainen. tuskin kukaan pystyy parempaan. Soitto soi nytkin mukavasti. Tuli tuttua tavaraa tietysti Shadows-osastolta, mutta myös Creadensilta. Kuultiinpa Rollareiden ”Last Timekin” jykevänä versiona. Niin ja mitä siihen iskelmällisyyteen tulee, niin Agentsin nykyinen laulusolisti Vesa Haaja on ihan kelvollinen laulaja.  Ja kyllä Puistobluesiin foxia ja tangoakin mahtuu. Musiikkia ei kannata karsinoida. Muun muassa legendaarinen jazz-trumpetisti Miles Davis inhosi karsinointia ja totesi usein, että on vain musiikkia. Niinpä niin. Hatunnosto Puistobluesille ennakkoluulottomuudesta. Miten olisi ripaus jatsia ensi vuonna? Sitä ei ole ollut vuosiin. Eikä se klassinenkaan ole poissuljettua tavaraa.

Esa Pulliainen
Mr Breathless
Esa Kuloniemi

Oli silti onni, että Agents oli pyytänyt vahvistuksia. Boogie-osastoa vahvisti Marko ”Mr Breathless” Julkunen. Hänen pianonsa myötävaikutuksella jyrättiin boogia eteenpäin. Kuulin kokoonpanoa muutama vuosi sitten Helsingin Juhlaviikkojen Huvilateltassa Los Lobosin lämppärinä. Silloin Mr Breathlessin ja C-Combon boogie kuulosti pikkasen laahavalta eikä se oikein vakuuttanut. Nyt meininki oli parantunut. Mr Breathles intoutui esittämään Jerry Lee Lewis -tyyppistä showta, mutta kauaksi jäätiin esikuvasta. Jerry Lee Lewisin nuoruuden aikaiset temput jalalla, kyynärpäillä ja pepulla  soittamisineen saattoivat olla nyt kiellettyjäkin pianon säästämiseksi. Mutta yleisön hauskuutusta ja villitsemistä tämä oli. Ja kyllä yleisö siitä tykkäsi. 

Esa Kuloniemi ja Agents

Tärkein Agents-vieras oli kuitenkin Esa ”Bluesministeri” Kuloniemi. Kun Kuloniemi tuli sikarilaatikko-kitaroineen lavalle, tapahtui selkeä ryhtiliike. Soitto tuli jämäkäksi, kun bluesministeri painoi ”Shake Your Moneymakerin” muut slide-hitit käyntiin. Pulliaisen sanoja lainatakseni lavalla oli  mies suoraan vallan huipulta.  Joten kaikkien oli parasta lopettaa vittuilu ja kuunnella. Näin yleisö tekikin. Kun suosionosoitukset olivat hienot, Pulliainen kehotti jouhevaan tapaansa yleisöä lopettamaan, ettei jätkällä nouse kusi päähän. Eipä se taputuksia hillinnyt. Ei hillitse myöskään minun kehujani. Esan kitara ja laulu toimivat hienosti, vaikka ei häntä juuri laulajana tunnetakaan. Kitaranvaihdon jälkeen Esat panivat Peter Greenin ”Albatrossin” sellaiseen lentoon, että taivas vain oli rajana. Esojen kitarat olisivat nostaneet jumbojetinkin pilvien yläpuolelle. Huh, miten kaunista tulkintaa. Täytyy sanoa, että asialla olivat tämän hetken ylivoimaisesti parhaat ministeri ja rautalangan taitaja. Tämä hieno setti ei olisi toteutunut ilman rumpali Jari Kettusen ja basisti Kai Pulliaisen herkästi myötäilevää rytmityöskentelyä.

Pääesintyjäksi oli kiinnitetty Little Steven & The Disciples of Soul.

Little Steven ja osa The Disciples of Soulia

Bändin keulahahmo on Steven van Zandt alias Little Steven, joka on luonut mainetta  Bruce Springsteenin E-Steet Bandin kitaristina sekä mafiamiehen rooleistaan Sopraanos- ja Lilyhammer -tv-sarjoissa. Musiikillisista ansioistaan hän on päässyt jopa Rock’n’roll Hall of Fameen. 

The Disciples of Soul osoittautui  14-hengen kokoonpanoksi.

Viisihenkinen puhallinsektio, Hammond-urut sekä Jessica Wagnerin, Erika Jerryn ja Yah Zarahin muodostama silmiä hivelevä taustakuoro loi hienon taustan alkutahdeista lähtien. Rumpali Charlrey Drayton, perkussionisti Everett Bradley ja basisti Jack Daleyn pitivät rytmin hyvin kasassa. Bändin johtaja toimi ilmeisesti kitaristi Marc Ribler, joka myös komppasi hyvin, heitti riffejä ja muutaman soolonkin.

Marc Ribler

Pitkässä mustassa takissa lavalle astellut Little Steven osoittautui sympaattiseksi, taitavaksi ja karismaattiseksi esiintyjäksi. Hän lauloi ja soitti melkeinpä kaikki kitarasoolot. Hän ei millään tavoin korostanut omaa asemaansa, vaan oli osa kokonaisuutta.

Vaikka kysymyksessä ei mikään blues-orkesteri olekaan, kuultiin myös bluesia, kuten Jimmy Rogersin ”Walking By Myself” ja Howlin’ Wolfin ”Killing Floor”. Tulkinnat sisälsivät sopivan määrän jammailua. Mukaan oli otettu myös Mike Bloomfieldin ja Buddy Milesin 60-luvun superbändin The Electric Flagin biisi ”Groovin’ Is Easy”. Electric Flagin vaikutus kuului soitossa muutenkin. Sovituksissa oli soulin lisäksi jatsillisia piirteitä. Mieleen jäivät erityisesti trumpetistien Ravi Bestin ja Ron Tooleyn kauniit, sordiinoa käyttäen esitetyt pitkät kaaret. Mieleen tuli Miles Davisin linjakas soittotapa.

Encorena esitetty Chuck Berryn ”Bye Bye Johnny” oli hieno kunnianosoitus tänä vuonna yläkerran orkesteriin siirtyneelle Rock-legendalle.

Herra Heinämäen Lato-orkesteri

Lopuksi täytyy nostaa vielä yksi pääkonsertin bändi. Kakarablueseissa, vanhalla 80-luvun alun päälavalla esiintyi nimittäin Herra Heinämäen Lato-orkesteri, joka hauskutti, laulatti ja leikitti niin lapsia kuin heidän vanhempiaankin. Lato-orkesterin kokoonpano on varsin nimekäs, Heikki Salo laulu ja kitara, Janne Louhivuori laulu ja kitara, Mikko Löytty laulu ja basso ja Jouko Mäki-Lohiluoma laulu ja rummut.

Yhteenvetona täytyy todeta, että Juhalkonsertin yleisö vaikutti tyytyväiseltä. Kaikki toimi eikä pahoja ruuhkia näkynyt missään. Yleisön kannalta tilanne oli melkeinpä ihanteellinen. Sää oli sopivan viileä eikä vettä satanut. Oli valitettavaa, että Devon Allman peruuttu tulonsa. Syynä oli hiljattain tapahtunut läheisten poismeno. Hänen isänsä, The Allman Brothers Bandin perustaja Greg Allman menehtyi vain vähän ennen Puistobluesia. Hyvä oli konsertti nytkin. Silti täytyy todeta, että Puistobluesin kannattaisi ehkä unohtaa mammuttisarja. Parempi vaihtoehto olisi satsata todellisiin roots-artisteihin ja unohtaa rock-starat. Hyvä esimerkki tästä on Rauma Blues, joka on pitänyt linjansa ennakkoluulottomana, suurelle yleisölle tuntemattomien bluesartistien esiintuojana. Kuka kaipaa valtavaa yleisömassaa ja ruuhkia? Olin muinoin paikalla, kun yleisöä oli 15 000. Silloin oli todella ahdasta eikä olo ollut hyvä. 

ShareTweetSendSend
Eero Kallio

Eero Kallio

Aiheeseen liittyvää

Gerald Claytonin hieno sarja komeana esityksenä

Gerald Claytonin hieno sarja komeana esityksenä

Matti Laipio
5.3.2023

Afroamerikkalainen kuvataiteilija ja kansalaisoikeusaktivisti Charles White ( 1918-1979 ) maalasi vuonna 1939 Howard-yliopistossa olevan seinämalauksen Five Great American Negroes, jossa...

Sovitukset peittivät Rosenwinkelin

Sovitukset peittivät Rosenwinkelin

Matti Laipio
4.3.2023

Savoy Jazzfestien vakioesiintyjänä on ollut alusta lähtien UMO Helsinki Jazz Orchestra, jonka solistivieraana on ollut tähän asti aina laulajatar. Tänä...

Samara Joy on palkintojensa veroinen!

Samara Joy on palkintojensa veroinen!

Matti Laipio
3.3.2023

Onpa hän melkoinen! Hän on vasta 23-vuotias, mitä hänestä vielä tuleekaan? Tällaisia olivat yleisön kommentit torstai-iltana Savoy-teatterissa, jossa helmikuussa tuplasti...

Viikon suosituimmat

Taike antoi yhdeksälle jazzfestivaalille avustusta

21.3.2023
Jussi Lehtosen runsaudensarvi –  Sibis Alumni Big Band Musiikkitalossa

Jussi Lehtosen runsaudensarvi –  Sibis Alumni Big Band Musiikkitalossa

23.3.2023

Alex Ikonen ja Kimmo Leppälä valloittivat Nyyrikissä

20.3.2023

Suosittelemme

Elippse Jazz Clubin kevät 2023

19.3.2023

Jukka Linkola juhlii 50-vuotista musiikkiuraansa

22.3.2023

The Great Helsinki Swing Big Band keikalla

9.3.2023
  • Yhteystiedot

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

Kirjaudu sisään

Unohditko salasanasi?

Uusi salasanasi

Syötä käyttäjätunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi:

Kirjaudu
Käytämme verkkosivuillamme evästeitä tarjotaksemme sinulle osuvimman kokemuksen muistamalla valintasi ja toistuvat vierailut. Napsauttamalla "Hyväksy kaikki" hyväksyt KAIKKIEN evästeiden käytön. Voit kuitenkin käydä "Evästeasetuksissa" antaaksesi mukautetun suostumuksen.
Hyväksy kaikkiKielläEvästeasetukset
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
CookieLawInfoConsent1 yearRecords the default button state of the corresponding category & the status of CCPA. It works only in coordination with the primary cookie.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
CookieDurationDescription
CONSENT2 yearsYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
CookieDurationDescription
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
CookieDurationDescription
jnews_view_counter_visits[0]1 dayNo description
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo