Tekemistä siis riittää varmasti tulevina vuosina kysynnän kasvaessa. Nykyisen kvartettinsa kanssa hän ”kirjoittaa muinaista historiaa uusiksi” musiikin keinoin. Yhtyeen uusi ACT-albumi Ancient History ilmestyi markkinoille keväällä ja on saanut innostuneen vastaanoton.
Vernerissä on potentiaalia, sen saattoi havaita jo toistakymmentä vuotta sitten. Hänellä on niitä soiton ominaisuuksia, mitä tarvitaan tullakseen kansainvälisesti arvostetuksi muusikoksi. On toisaalta aika yllättävää, että vasta 15-vuotiaana trumpetin soiton aloittanut Verneri kehittyi niin nopeasti varteenotettavaksi artistiksi. Vuonna 2004 hänet valittiin Pori Jazzin vuoden nuoreksi jazz muusikoksi.
Vernerin soittamisen valtava laaja-alaisuus antaa tilaa taiteellisuudelle ja se on ensiarvoisen tärkeätä. Verneri on sanonut, että ”tietenkin uusien levyjen tekeminen asettaa haasteita ja painetta, koska aina tuloksia verrataan entiseen tekemiseen, se on toisaalta samalla myös motivoivaa”. Ancient History siis tavallaan haastaa Auroran.
Keskiviikkoisessa konsertissa Porin Teatterin lavalle nousi Verneri Pohjola Quartet Ancient History kokoonpanossa, missä soittivat hänen lisäkseen pianistina myös jo kansainvälistä mainetta ja arvostusta saavuttanut Aki Rissanen, aina väkevää komppia jakava rumpali Joonas Riippa ja monista yhteyksistä tunnettu basisti Antti Lötjönen. Yhtye soitti pääsääntöisesti Vernerin säveltämää levyn sisältöä
Aloituskappaleeksi Verneri oli valinnut hiljaisen hartaan hymnin Deism. Erityisesti hitaissa kappaleissa tulee soittajan taiteellinen instrumenttinsa hallinta hyvin esiin. Oli hienoa kuunnella Vernerin trumpetin värinää heti alusta alkaen. Siinä on sitä avoimuutta ja avaruudellisuutta. But This One Goes In Four alkoi Joonaksen rytmittämällä alkukiihdytyksellä taittuen rennosti kiihdyttäen nykyaikaiseksi rytmihyrräksi. Kaikki soitetut kappaleet olivat Vernerin omaa sävellystyötä paitsi Hyperballad, mikä on kuuluisan islantilaisen naislaulajan Björkin tuotantoa. Kaikki soitetut kappaleet löytyvät yhtyeen uusimmalta levyltä paitsi Colossus, mikä löytyy vuoden 2009 ilmestyneeltä Aurora levyltä. Cheap Taxi Adventure oli villi ja vapaa kulkemaan. Mielestäni konsertin paras ”veto”, vaikka vertailu on sinänsä turhaa. Kappale on saanut kuulemma alkunsa jännittävän taksimatkan luomasta kokemuksesta Shanghaissa, jonka puolikaheli, kärsimätön ja aggressiivisesti ajanut kuljettaja sai aikaan.
Soitetut kappaleet olivat hienosti toisistaan eroavia ja niissä oli monen erilaisen suunnan muotoja, joita on taitavasti muokattu yhteiseksi sanomaksi. Yhtyeen soittajat ovat kaikki nuoria taitavia muusikoita. Vernerin trumpetti tallensi tuskan iloksi välillä hitaasti edeten kunnes laittoi ison vaihteen päälle ja piiskasi trumpettiaan räjähtävän raivoisaan läpitunkevaan tunnepurkaukseen. Akin pianosoolot olivat taas kerran kerrassaan huimaavia ja sopivat erinomaisesti yhtyeen kokonaissoitannolliseen ”pakettiin”. Joonas taiteili näyttävästi ”palikkaviidakossa”, taas tuo tuskainen ilme kasvoillaan. Kaiketi tuskan kautta löytyy voimaa ideoita. Hänen työskentelynsä toimii erinomaisesti rytmittämässä Vernerin musiikillista pohjaa. Antti on aina paikallaan toimittamassa basson jykevää taustaa. Ei voi muuta sanoa kuin tämä oli konserttielämyksiä parhaasta päästä. Maailmanluokan soittamista, hyvää täytyy olla soitto, mikä menee tästä edelle. Oli kait sanomattakin selvä, ettei ilman encorea selvitty ja lopuksi saimme nautti vielä yhtyeen viimeisimmän levyn nimikkokappaleen Ancient History.
Jos eilen ette ehtineet tai vaivautuneet kuuntelemaan Vernerin soittoa Teatterissa tai sitten Emma Salokosken ja Ilmiliekin esiintymistä, niin häntä ehtii vielä tänään kuuntelemaan Cafe Jazzissa illan jameissa. Vernerin pitäisi olla siellä paikalla. Se kylläkin näyttäisi onnistuvan vain, jos hallussa on jo valmiiksi ostettu lippu. Cafe Jazz on nimittäin loppuunmyyty tänä iltana. Perjantaina klo 22.00 Porin kirkkoon voi yrittää vielä kiiruhtaa, missä Verneri Pohjola esiintyy Jukka Perkon Avara yhtyeen vierailijana. Sinne pitäisi olla muuten vapaa pääsy, joten olkaa tarkkoina, jotta olette ajoissa paikalla.
{youtube}aGZ-DzvJ6ik{/youtube}