• Yhteystiedot
04.02.2023 22:58
  • Kirjaudu
Jazzrytmit
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto
No Result
View All Result
Jazzrytmit
No Result
View All Result
Home Festivaalit Festivaaliraportit

Jazz soi Naantalissa

Jouko Kirstilä
25.5.2015
Festivaaliraportit
A A

Kuvat: Olli Sulin

Café Amandis - terassilava

Naantali on viehättävän maalauksellinen pikkukaupunki, varsinkin kesällä kauniilla ilmalla sen kaduilla on tunnelma kuin olisi lomalla jossain etelän rantakohteessa. Tapahtumiakin riittää ja viime viikonvaihteessa Naantalissa kuunneltiin venemessujen ohessa jazzia. Naantali Jazz -Weekend järjestettiin nyt toisen kerran.

Mitään isompaa kuhinaa ei jazzin puitteissa kuitenkaan nähty, sillä lauantaina ilma oli todella viimainen ja kylmän kalsea. Ensimmäinen konsertti Café Villa Randalassa jouduttiin siirtämään pieniin sisätiloihin ja siellä oli ollut ahdasta. Toinen konsertti pidettiin kirkkopuistossa, mutta sinne kaupunki ei ollut järjestänyt minkäänlaisia istumapaikkoja sopimuksesta huolimatta, joten vanhempi väki ei seisaallaan kauan paikalla viihtynyt. Illan blues tapahtuma ravintola Valborgin sisäpihalla pidettiin myös ulkotiloissa, mutta siitä huolimatta tuuli pääsi tuivertamaan ja talvivarusteet olisivat olleet tarpeen, niin kylmää oli kuulemma ollut.

Festivaalin organisaattori Reima Ilmanen
Festivaalin organisaattori Reima Ilmanen

Sunnuntai oli aurinkoinen, vaikkei mikään T-paita keli ollutkaan. Tuuli oli edelleen epämiellyttävän viileä eikä varjossa ollut kiva istuskella. Kansaa tuntui kiinnostavan rannan markkinatouhu ja venemessut enemmän kuin jazz. Ilmaista päiväkonserttia saatiin kuunnella auringon paisteessa Café Amandiksen täydellä pienehköllä terassilla, mutta illansuussa Kaivohuoneen hienossa salissa pidettyyn toiseen konserttiin tuli paikalle vain kourallinen kuulijoita.

Ensimmäisessä konsertissa lavalla oli Kaivokatu Swing Band. Yhtyeessä saksofonia soittanut Kristian Lakari ei kuulu yhtyeen vakiokokoonpanoon, mutta hän oli soittajista ehkä tunnetuin nimi. Tällä keikalla hän oli mukana vierailevan solistin roolissa. Hän kertoi yhtyeen taustasta seuraavasti.

– Kaivokatu Swing Band on puoliammattilaisista koostuva yhtye, joka on toiminut jo vuosikausia. Isäni, Matti, joka soittaa yhtyeessä pianoa ja muita kosketinsoittimia on ystäviensä kanssa tehnyt keikkaa koko ikänsä, mutta kaikki ovat olleet samanaikaisesti myös muissa päivätöissä. Olemme keskittyneet perinteiseen jazziin, eli soittelemme pääasiassa swingiä. Yhtye esittää myös tavanomaista tanssimusiikkia lavoilla. Olemme kotoisin Naantalista ja meille tuli mieleen yrittää herätellä naantalilaisia paikalle ja pyrkiä näin nostamaan esille jazztietoisuutta paikallisten piirissä, kun olen mukana bändissä.

Bändissä soittivat Kristian ja Matti Lakarin ohessa, basisti Timo Havia ja rumpali Pertti Laine. Yhtyeen laulusolistina toimi Matti Mäntylä.  Iltapäivällä Kirkkopuiston ilmaiskonsertissa pääasiassa vanhoja jazzstandardeja soitteli Tina Harlem Jazz Band, laulaja Tiina Uutelan johdattelemana. Tiina on laulaja, kitaristi ja biisintekijä, jolle ominaista oli vanhojen klassikkosävelmien kautta luoda tunnelmaa. Tiinan laulun taustarytmityksestä huolehtivat saksofonisti Markus Andersson, pianisti Jyri Kuninkaanniemi, basisti Reima Ilmanen sekä rumpali Veli-Matti Nurminen.

Tina Harlem Jazz Band
Kaivokatu Swing Band
Turkulaisnuorukaisten muodostama Primavera brasilialaisen musiikin parissa

Primaveran laulaja Johanna Rauma
Primaveran laulaja Johanna Rauma

Lauantai-illan kylmyyttä yritti lämmittää päivän päätteeksi The Original Hardway Blues Band rouhevan äkäisellä bluesilla ja R&B:n tanakalla svengimeiningillä. Turkulaistaustainen bluesryhmä renkutti How to Play the Blues ohjenuoranaan vapaalentoista rentoa ”tositarinaa” kuulijoiden kuumentamiseksi Raimo Virtasen laulaessa raspisen rääkkäävällä äänellään. Rumpali Kimmo Lilja, basisti Donald Wright ja kitaristi Sami Tammioja pitivät vauhtiohjakset tukevasti käsissään kohottaen illan tunnelmaa punahehkuiseksi.

Sunnuntain konsertit aloitti alkuiltapäivällä Primavera. Primaveran rumpali Oskar Suksi kuvaili yhtyeen musiikillista sisältöä tähän tyyliin:

– Soitamme ensisijaisesti lattaripohjaista jazzia, tuttuja lainakappaleita ja tänään myös ensimmäistä kertaa omaa tuotantoa. Omissa kappaleissa brasilialaiset rytmit ja vaihtelevat tunnelmat yhdistyvät leikkisään suomenkieliseen lyriikkaan. Primaveran musiikkia sopii taatusti leppoisiin kesäpäiviin. Se saa hymyn huulille.

Kuulimme tuttuja lainakappaleita kuten Ipaneman Tyttö, Porque Te Vas? ja Du och Jag. Primaverakin taisi olla lainakappale, tulee kesä taas…on enää hetki kesään….. valo tulvii sisään. Yhtyeen omia ”piisejä” olivat mm. Sun Luo ja Silmistäs…. mä nään kaiken…. kysymykset….. salaisuudet…sä et voi mulle valehdella. Laulujen sisältö oli herkkää ja tunnelmallisen kaihoisaa.

Oskar Suksi
Alex Lyysaari
Jussi Karhujoki

Vaikka ”slovari” Bossa Nova -rytmit eivät itseäni kovin hirveästi innosta, niin nuorista turkulaisista koottu yhtye, laulaja Johanna Rauma, kitaristi Alex Lyysaari, basisti Jussi Karhujoki ja rumpali Oskar Suksi, teki hyvää jälkeä ja osoitti kypsää soittamisen taitoa ja osaamista. Kaikki saivat näyttää taitojaan myös soolo-osuuksilla. Omalta kohdaltani jäi mieleen Oskarin soolo aivan loppuvaiheessa, se oli teknisesti taidokas, ei turhia hätäilyjä, ei turhan kovaa lyöntirämistelyä, vaan erinomaista kapuloiden siirtelyä rumpujen kalvoilla, siis kaiken kaikkiaan todella tyylikästä rumpujen soittoa.

Kuuntelijana paikalla ollut turkulainen Risto Mäkinen, itsekin esiintyvä muusikko, sanoi seuranneensa kyseisten nuorten soittajien uran alkua jo pitemmän aikaa ja hänen mielestään näiden nuorten kohdalla oppi on mennyt hyvin perille ja kehitystä on tapahtunut vuosi vuodelta reippain askelin.

 

 

Viikonlopun päätöskonsertissa sunnuntaina ravintola Kaivohuoneella oli valitettavan vähän yleisöä, vain kourallinen. Ehkä parikymmentä henkeä oli vaivautunut paikalle kuuntelemaan porilais-unkarilaisen nelikon, Hauska Tavata Quartetin, uusversiointeja eri tyylilajien klassikkokappaleista.

Hauska Tavata porilaisittain
Hauska Tavata porilaisittain

Tuloksena oli kattava annos jazzin hengessä soitettua soulia, funkia, latinoa ja vähän populäärimpääkin musiikkia. Kvartetti toimii rumpali Zoltán Kárpátin ohjauksessa ja yhtyeen toinen unkarilainen multi-instrumentalisti Greg Note (Gerkely Tamás Katoni), rakentaa esityksille show-pohjan. Greg puhalsi neljää erilaista trumpettia, lauloi, soitti viulua sekä erikoisempaa elektronista AKAI EWI -soitinta, missä syntetisaattori on osa puhallinsoitinta. Myös kosketinsoittaja Tuomo Vähä-Pesola kuuluu kokoonpanon perustajajäseniin. Neljäs pyörä, yhtyeen basisti, on vaihdellut tilanteesta riippuen. Tällä kertaa mukana oli varsinkin kontrabasson varressa erinomaisen taitava Jouni Hokkanen.

 

Jouni Hokkanen kertoi ajatuksia yhtyeen perustamisesta

– Tässä lavalla nyt olevista soittajista Zoltán, Greg ja Tuomo ovat Hauska Tavata -yhtyeen perustajia. Lähtökohtana tai jonkinlaisena perusajatuksena on ollut soittaa tunnettuja populäärimusiikin kappaleita jazzillisesti. Jazzin historiassa populäärimusiikista on väännetty omanlaisia sovituksia kautta aikojen. Me teemme nyt samaa omilla versioinneilla. Esimerkkinä tästä on seuraavaksi esitettävä kappale The Doobie Brothersin Long Train Running, mikä on kuultu aika tavalla erilaisena sovituksena.

Greg Note – monitaituri
Zoltán Kárpáti
Jouni Hokkanen

Yhtyeen ohjelmisto koostui kappaleista, jotka eivät olleet järin vanhoja. Joe Cocerin Summer In the City, Eaglesin Hotel California, Pink Floydin Another Brick In the Wall, alkujaan Fleetwood Mackin “masinoima” Black Magic Woman, mikä tunnetaan ehkä paremmin Santanan esittämänä. Lopetuskappaleena kuulimme vielä Louis Armstrongin tutuksi tekemän kappaleen What a Wonderful World, mikä kestää ajan patinaa yhä edelleen. Esitys oli jännittävän erilainen kokonaisuus jazzia uusissa vaatteissa.

 

 

Naantali Jazz -Weekend

Lauantai 23.5.2015

Café Villa Randala
klo 14.00 Kaivokatu Swing Band
Kristian Lakari – saksofoni, Matti Mäntylä – laulu, Matti Lakari – kosketinsoittimet, Timo Havia – basso, Pertti Laine – rummut

Kirkkopuiston soittopaviljonki
klo 16.00 Tina Harlem Jazz Band
Tiina Uutela
– laulu, Markus Andersson – saksofoni, Jyri Kuninkaanniemi – piano, Reima Ilmanen – basso, Veli­-Matti Nurminen – rummut

Ravintola Valborg
klo 20.00 The Original Hardway Blues Band:
Raimo Virtanen
– laulu, huuliharppu & kitara, Kimmo Lilja – rummut, Donald Wright – basso, Sami Tammioja – kitara

Sunnuntai 24.5.2015

Café Amandis
klo 13.00 Primavera
Johanna Rauma
– laulu, Alex Lyysaari – kitara, Oskar Suksi – rummut, Jussi Karhujoki – basso

klo 17.00 Ravintola Kaivohuone
Hauska Tavata Quartet

Greg Note
– laulu, trumpetit, viulu, AKAI EWI, Jouni Hokkanen – basso, Zoltán Kárpáti – rummut, Tuomo Vähä-Pesola – kosketinsoittimet

ShareTweetSendSend
Jouko Kirstilä

Jouko Kirstilä

Aiheeseen liittyvää

Koli Jazz 2023 – harmonioita, momentumia ja detaljeja kirkkokonsertissa

Koli Jazz 2023 – harmonioita, momentumia ja detaljeja kirkkokonsertissa

Toimitus
22.1.2023

TEKSTI  Jyri Ojala/Jazzkerho-76, Joensuu ry, tammikuun jäsenkirje Parin hiljaisemman vuoden jälkeen soi Kolin tammikuussa taas jazz. Nykyisessä muodossaan yhdeksättä kertaa...

Kokko Quartet yhdisteli taidolla jazzia ja etnoa

Kokko Quartet yhdisteli taidolla jazzia ja etnoa

Matti Laipio
3.12.2022

Jo vuodesta 2010 lähtien koossa ollut, mutta harvakseen esiintyvä Kokko Quartet julkaisi keväällä erittäin hyvin onnistuneen Broken Dream-albumin, jolla se...

Avishai Cohen avasi jälleen upeasti We Jazz-festivaalin.

Avishai Cohen avasi jälleen upeasti We Jazz-festivaalin.

Matti Laipio
29.11.2022

Kun trumpetisti Avishai Cohen avasi 2014 ensimmäisen We Jazz-festivaalin Aleksanterin teatterissa, kiittelin hänen soittoaan vuolaasti. Kahdeksan vuotta myöhemmin hän soitti...

Parasta suomalaista perinnejazzia

Viikon suosituimmat

”Spirit of Music” – jazzahtavaa kirkkomusiikkia Kuopiossa

2.2.2023
Lady Summertime 2009 – Suomen karsintakilpailu

Storyville palkitsi ansioituneita muusikoita

26.1.2023
Nina Mya With Friends – Burt Bacharachin sävellykset – Inkjazzeilla

Café Caruselin kevätohjelma julkaistu

27.1.2023

Suosittelemme

Seppo Hovi – Timo Lassy duon konsertti-illallinen

10.1.2023

Nat Newborn, jo vuodesta 1998, Storyville 30 v.

14.1.2023
Maria Faust muistutti Ukrainan sodasta sävellyksessään

Yhteisiä elämyksiä Sellosalissa jo 20 vuotta

14.1.2023
  • Yhteystiedot

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

Kirjaudu sisään

Unohditko salasanasi?

Uusi salasanasi

Syötä käyttäjätunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi:

Kirjaudu
Käytämme verkkosivuillamme evästeitä tarjotaksemme sinulle osuvimman kokemuksen muistamalla valintasi ja toistuvat vierailut. Napsauttamalla "Hyväksy kaikki" hyväksyt KAIKKIEN evästeiden käytön. Voit kuitenkin käydä "Evästeasetuksissa" antaaksesi mukautetun suostumuksen.
Hyväksy kaikkiKielläEvästeasetukset
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
CookieLawInfoConsent1 yearRecords the default button state of the corresponding category & the status of CCPA. It works only in coordination with the primary cookie.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
CookieDurationDescription
CONSENT2 yearsYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
CookieDurationDescription
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
CookieDurationDescription
jnews_view_counter_visits[0]1 dayNo description
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo