Iro Haarlan balladeja jazzkvintetille-konsertissa kuullaan 8. maaliskuuta Haarlan uusinta musiikkia: balladeja, joille ominaista on rikas sävelkieli, rauha ja ajattomuuden tunne. ”Balladit ovat sanattomia rakkauslauluja, joissa tärkeää ei ole nuottien paljous, vaan niiden painavuus”.Haarla kuvaa musiikkiaan. Haarlan kanssa soittavat vuosikausia hänen yhtyeessään mukana olleet Ulf Krokfors (basso), Markku Ounaskari (rummut), Pepa Päivinen (saksofonit) sekä uutena jäsenenä mukaan tullut trumpetisti Tomi Nikku.
Lyömäsoittimet ovat pääosassa Mika Kallio Gong Odysseyn kiertueen saapuessa Sellosaliin 17. maaliskuuta. Monista kokoonpanoista tunnetun Muka Kallion neljäs soololevy Gong Odyssey julkaistiin viime kesäkuussa ja se sai innostuneen vastaanoton. Jazzliiton tuottamalla kiertueella Kallion kanssa soittavat kosketinsoittaja-rumpali Jussi Fredriksson, puupuhaltaja Max Zenger ja rumpali Jaska Lukkarinen, jotka konsertissa myös pääsoittimiensa lisäksi käsittelevät gongeja ja muita lyömäsoittimia.
Maaliskuun ulkomainen vieras on UMO Helsinki Jazz Orchestran kanssa 30. maaliskuuta esiintyvä amerikkalainen laulajatar China Moses, jota luonnehditaan karismaattiseksi esiintyjäksi, joka on julkaissut kuusi omaa albumia. Hänen ohjelmistossaan on ollut suuren amerikkalaisen laulukirjan helmiä, samoin häntä inspiroineiden blues- ja jazzlaulajattarien Dinah Washingtonin, Nina Simonen ja Etta Jamesin esittämiä kappaleita. Sellosalin konsertissa kuullaan vokaalijazzin helmien lisäksi China Mosesin omia sävellyksiä