Raoul Björkenheim on jo pitkään herättänyt huomiota sekä Suomessa että ulkomailla erittäin korkeatasoisella, omaperäisellä, luovalla ja ennakkoluulottomalla työskentelyllään säveltäjänä ja kitaristina. Hiljattain Helsingin Sanomien musiikkiarvostelija Jukka Hauru kirjoitti että jos Jimi Hendrix eläisi tänä päivänä, hän todennäköisesti soittaisi kuten Raoul Björkenheim.
Raul Mannola on jo pitkään ollut Suomen merkittävin flamencokitaristi, joka on saanut paljon kiitosta myös Espanjassa, niin levytyksistä ja konserteista kuin kilpailuistakin. Hänen äskettäin ilmestynyttä Madridissa viime keväänä äänitettyä levyänsä GUITARRA ADENTRO, on kehuttu vuolaasti myös Espanjan lehdistössä. Mannola on ensimmäisiä Espanjan ulkopuolelta tulevista flamencokitaristeista, jotka ovat esiintyneet Córdoban kitarafestivaalilla, yksi Euroopan merkittävimmistä kitarafestivaaleista.
Laulaja Fariña edustaa uutta, teknisesti taitavaa ja luovaa Huelvalaista (länsi-Andalusia) laulajasukupolvea. Hänen notkea ja energinen äänensä on kouliintunut Sevillan tablaoissa.
Elegantti tanssija Aylin Bayaz tuo konserttiin visuaalista voimaa, räjähtävää rytmiikkaa ja sulavaa ilmavuutta. Hiljattain hän hurmasi teatteriyleisön Isla Cristinan (Huelva) Flamencofestivaalilla lounais-Andalusiassa, yhdessä Raul Mannolan ja Fariñan kanssa.
Madridilainen perkussionisti Pablo Martin Jones on esiintynyt ympäri maailmaa kymmenien espanjalaisten huippuartistien kanssa. Hänen vuorenvarma rytminkäsittelynsä luo peruskallion Aylinin, Fariñan sekä Raulien rytmi-iloittelulle.
Raoul Björkenheim – sähkö- ja akustinen kitara
Raul Mannola – flamenco- ja 12-kielinen kitara
Fariña – laulu
Aylin Bayaz – tanssi
Pablo Martín Jones – lyömäsoittimet
Konsertit.
8.9.klo 19.00 Sellosali (Espoo)
9.9.klo 20.00 Suisto-Klubi (Hämeenlinna)
12.9. klo.19.00 Klubi (Tampere)
lisätietoa:
www.raoulbjorkenheim.com
www.raulmannola.com
www.myspace.com/raulmannola
www.myspace.com/aylinbayaz
Tuore Raul Mannolan haastattelu osoitteessa:
http://www.europalehti.fi/2010/08/raul-mannola-on-suomen-lahja-flamencolle/
Ja Córdoban kitarafestivaalin konsertin arvostelu:
http://www.eldiadecordoba.es/article/ocio/751828/cromatismo/musical/y/flamenco.html