Saksofonisti, säveltäjä, tuottaja, opettaja, Eero Uolevi Koivistoinen (s.13.1.1946) aloitti 70-vuotisjuhlakonsertit Kotkassa Ravintola Kairossa torstaina 14. tammikuuta. Arviolta noin sata henkilöä oli tullut juhlistamaan Eeroa hänen entiseen kotikaupunkiin.
Helsinkiläisen Eero Koivistoisen muusikon ura käynnistyi Kotkassa 1957 isän ostamalla viululla Kotkan Musiikkiopistolla. Merimiesveljensä tuomien jazzlevyjen kuuntelun myötä soitin vaihtui Selmer-alttosaksofoniin vuonna 1962.
Eero palasi Helsinkiin vuonna 1965 ja meni Yleisradion kuvausassistenttikoulutukseen ja oli muutaman vuoden niissä hommissa. Samaan aikaan hän tutustui Martti ”Edward” Vesalaan ja Pekka Sarmantoon ja kävivät triolla jammaiemassa Mäyränkolossa, Polilla ja E-Klubilla. Koivistoinen nimitettiin vuoden jazzmuusikoksi ja hän sai Suomen Jazzliiton ensimmäisen Yrjö-palkinnon 1967.
Ammattimuusikoksi Eero opiskeli Sibelius-Akatemiassa Eero Linnalan johdolla saksofoni I:n ja sävellystä Aulis Sallisen johdolla. Vuonna 1966 Eero soitti Blues Sectionissa ja sen hajottua 1968 siirtyi Jussi Raittiesen The Boys-kokoonpanoon. Ensimmäisen oman kvartitin Eero perusiti vuonna 1969 ja siinä soittivat Pentti Hietanen pianoa, Ilkka Willman bassoa ja Reiska Laine rumpuja. Yleisradio nimesi kvartetin edustamaan Suomea Montreauxin jazzfestivaaleille Sveitsiin yhtyekilpailuun, josta tuli voitto. Voiton johdosta yhtye sai kutsun esiintyä Newportin jazzfestivaaleille USA:han.
Eero jatkoi opintojaan Sibelius-Akatemiassa vuonna 1970 sekä Bostonin arvostetussa Berklee School of Musicissä (1970-1973). Opiskelujen jälkeen Eero on opettanut Sibiksessä ja Pop-Jazz-konservatoriossa sekä erilaisissa koulutustilaisuuksissa niin kotimaassa kuin ulkomaillakin, aina Afrikassa saakka.
Koivistoinen oli perustamassa Uuden Musiikin Orkesteria eli UMO:a vuonna 1975 ja on toiminut siinä muusikkona, kapellimestarina ja taiteellisena johtajana. Levyjä joissa Eero on soittanut viidenkymmen vuoden aikana on kertynyt lähes saman verran, niin kotimaisten kuin ulkomaiset huippumuusikoiden kanssa. Eero on yksi korkeimmin koulutetuista suomalaisista jazzmuusikoista, jolla on myös merkittävät kansainväliset suhteet.
Suomen 14. Jazzlegendaksi hänet valittiin Imatra Big Band festivaaleilla vuonna 2007.
Koivistoinen toimi neljänä kesänä Kotka Jazz Campin johtajana ja opettajana.
Vuonna 2012 Koivistoinen toi huolensa Itämeren tilasta säveltämällä Kymi Sinfoniettan
tilauksesta viisiosaisen meriaiheisen Baltic Sea Bluesin.
Juhlakonsertissa oli esiintymässä vuonna 2012 perustettu Eero Koivistoinen Quartet. Kokoonpano oli sama kuin viime vuoden marras- joulukuun vaihteessa Suomen Jazzliiton kiertueella. Eeron tenorisaksofonin lisäksi kvartetissa soittivat huipputaitavat Alexi Tuomarila pianoa, Jori Huhtala kontrabassoa sekä Jussi Lehtonen rumpuja.
Konsertissa kuultiin Koivistoisen sävellyksiä vuosien varrelta ja ensimmäisessä setissä kuultiin hienot sovitukset kappaleista Catalonia, Small Circless, Illuusio sekä Straight Up. Toisen settin alkuun Eero lavalle noustessaan soitti pätkän Happy Birthdaytä ja totesi ettei soittanut sitä itselleen vaan Jussi Lehtoselle, jolla oli syntymäpäivä. Kvartetin uudelta levyltä kuulimme nimikappaleen Huti huti sekä Alexin sovittaman ja soittaman hienon pianosoolon Bob Dylanin Time They Are A-Changin. Lainakappaleina kuulimme jazzsovitukset Sulho Rannan Pieni kansanlaulu sekä encorena Kerttu Mäkisen Kotkan ruusun .
Eero Koivistoisen juhlakonsertit jatkuvat Helsingissä.
Eero Koivistoinen, Johanna Iivanainen & UMO: Juhlakonsertti
Pe 22.1. klo 19.00 Savoy-teatteri, Helsinki Liput toimituskuluineen alk. 28 € / 24 € / 14 € Eero Koivistoinen & UMO Ti 26.1. klo 14.00, Kanneltalo, Helsinki** Ke 27.1. klo 15.00, Malmitalo, Helsinki** To 28.1. klo 19.00, Vuotalo, Helsinki*** Liput Kanneltalolle** ja Malmitalolle** toimituskuluineen alk. 14,50 € / 7,50 € ja Vuotalolle*** alk. 20 € / 16 € |