Konsertti kuului viiden konsertin mittaiseen yhtyeen levynjulkaisukiertueseen.
Keväällä Kouvolassa äänitetyssä Kouvola Junction– levyllä ja nyt konsertissa soittivat nuori lahjakas vikkeläsorminen Olli Soikkeli ja hollantilainen Paulus Schäfer akustista kitaraa sekä Arnoud van der Berg kontrabassoa.
Kouvolalainen taksiyrittäjä ja mustalaisjazzin puuhamies Jarmo Kanerva oli tuottanut trion lähes kotikentälleen, lähelle levyn syntyseutua.. Hienoa ja rytmikästä konsertia oli kuuntelemassa vajaa kolmekymmentä henkilöä.
Konsertissa kuultiin aluksi Kouvola Junction-levyn kappaleet Anniversary Song, joka meillä tunnetaan paremmin nimellä Tonavan aallot tai Häämuistojen valssi, mutta nyt se soi swinginä.
Seuraavaksi olivat vuorossa Cheek to Cheek, Others of Us ( Rauno Lehtisen Toiset meistä), Songe d´Automne, joka meillä tunnetaan valssina Syysunelmia sekin nyt hienona swinginä, Josef-
Josef, Nuages, French Heels ( Erik Lindströmin Ranskalaiset korot), Fly me to Moon, Dark Eyes ( Mustat silmät, jossa Soikkeli ja Schäfer ottivat mittaa toisistaan), Autumn Leaves sekä levyn nimikappale trion oma sävellys Kouvola Junction.
Ollin soittaessa sooloja Paulus komppasi ja joka toisessa kappaleessa päin vastoin sekä pitkänhuiskean Arnoudin rytmittäessä bassolla ja välillä sooloilleen.
Kuulimme em. kappaleiden lisäksi mm. Joseph Kosman toiseksi tunnetuimman kappaleen Barbaran, Shinen, Blue Bossan, Coquetten sekä Djangon Festival 48 ja ylimääräisenä Minor swingin.
Olli Soikkeli osoitti kitaransoittotaidoillaan kuuluvansa mustalaisjazzin maailman huipulle ja siitä osoituksena on hänen lukuisat konserttimatkat Amerikkaan ja Eurooppaan.