• Yhteystiedot
29.05.2023 17:47
  • Kirjaudu
Jazzrytmit
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto
No Result
View All Result
Jazzrytmit
No Result
View All Result
Home Konsertit Konserttiraportit

Dallapé-orkesteri säväytti

speyburn
17.6.2012
Konserttiraportit
A A
Dallapén potretti tältä vuosikymmeneltä

Dallapén repertoaari tosin rakentuu orkesterin vanhojen hittien ja lähinnä 40/50-lukujen käännösiskelmien varaan, mutta niiden tulkinnat sooloineen ovat maistuvaa ja iloluontoista jazzia. Orkesteri esitti perjantaina Ilmajoen musiikkijuhlilla nostalgisen konsertin.

Voidaan puhua säväyttämisestä, kun lähes satavuotiaan orkesterin ohjelmistoa esitetään tapajärjestelmineen, kaikkineen. Nykyinen ylöspano tavoittelee Dallapén aikalaistunnelmaa, eli muusikoilla on samanlaiset smogit, solistilla ja johtajalla frakit, soittajilla on logoin varustetut nuottitelineet jne. Kaikki tämä vaatii vaivannäköä ja suunnittelua.

Jazz Dallapé 1927 - vas. Erik Majander, Ville Alanko, Mauno Jonsson ja Martti JäppiläHanuristi Martti Jäppilä pani alkuun Dallapén 1925, lauluyhtye Rajamäen Poikien pohjalle, instrumentaationaan harmonikka, banjo ja rummut. Sörkan Vennulla (Arbetets Vänner i Sörnäs) Helsingissä ripeästi käynnistynyt keikkailu kasvatti muusikoiden itseluottamusta ja bändin koko lähti kasvuun. Vaatimattomasta alusta kasvoi merkittävä viihdeorkesteri, jonka juuret olivat yhtäällä saksalaisessa schlagerissa ja toisaalta amerikkalaisessa jazzissa.

Maukkainta jazzantia orkesterilta Ilmajoella olivat Hagenin & Rogerin Harlem Nocturne, Calloway’n & Millsin Minnie The Moocher ja Harrisin & Youngin Sweet Sue. Viimeksi mainittu on Jim Reevesin levyttämä kantriballadi, joka muistetaan Hurriganesin Cisse Häkkisen nenähonotuksena, nyt suomeksi Soittajan sussu. Esityksessä uusi pasunisti Juha Kortehisto repäisi soolon Louis “Satchmo” Armstrongin suosimaan, räväkkään malliin.

1930 -luvun Dallapé osasi eläytyäLaulujen olemus esiin

Doors-keyboardisti Ray Manzarek sanoo muistelmissaan (1998), että bändillä ensi-inspiraation jälkeen seuraavat harjoitukset; jokaiseen biisiin on vieteltävä muusa, jotta biisin olemus tavoitetaan.

Juuri näin, ja nuorekkaan Dallapén voi sanoa onnistuneen tässä laulujen olemuksen tavoittelussa yllättävän hyvin. Puhaltimet ja vibrafoni tekevät soinnista rikkaan ja uusia harmoniamahdollisuuksia avautuu.

Tämän kaliiberin muusikoillahan (Anssi Nykänen, Tuomo Dahlblom, Petri Puolitaival, Heikki Pohto jne.) ei puhuta enää soittotaidosta – se on itsestäänselvyys -, vaan puhutaan siitä, miten hyvin kappaleiden sielu onnistutaan vangitsemaan. Ja vielä siten, että tällainen yksinkertaisempikin kuuntelija sen oivaltaa. Muusikoilla oli myös omat, solistiset numerot kullakin.

Trumpetisti Tero Lindberg oli tavoittanut vanhojen suosikkilaulujen hengen erinomaisesti ja laatinut mielenkiintoa ylläpitävät arrit. Lindberg osoittautui myös teräväksi sessiosoittajaksi ja loisti soolonumerossaan. “Gangsterielokuvien” sordinotremolokin oli hallussa.

Juha HostikkaJuha Hostikka johti kokonaisuutta taitavasti, ja hänellä olisi myös soinnikas, matala lauluääni, mutta tulehdussairaus siirsi Itämaisen rakkauden toiseen kertaan. Kitaristi Tuomo Dahlblom sopeutui erittäin hyvin orkesteriin, joskin kitaran sointi oli ajoin ehkä hieman liian moderni. Aito Dallapé-soundi ei sisällä prosessoitua kitarasointia. Vibrafoni ja ksylofoni kuuluvat oleellisesti orkesterin sointimaailmaan.

Puhaltimien ansiosta harmonikan keskeinen rooli on vähentynyt, mutta se on säestyssoittimena edelleen merkittävä ja Jukka Ojala suoriutui loisteliaasti myös solistitehtävistä. Kovasta iskustaan tunnettu Nykänenkin löi vanhanaikaisella rumpusetillään humppaa kuin vanha tekijä.

Laulujen olemuksen esiin kaivamisessa oli siis nähty vaivaa. Laulelmat olivat suomalais-saksalaista sukujuurta enimmäkseen. Tätä jenkka/humppa-osastoa olisikin voinut maustaa enemmin “Amerikan jazz”-vaikuttein – olihan Jeeper’s Keepers, American Patrol ja muut USA:n tuliaiset vanhalle Dallapélle tuttua.

Tosin on sanottava, että Pesen ikkunoita- tai Sulle salaisuuden kertoa mä voisin -tyyliset laulut kuulostavat lähes hullunkurisilta mieslaulajan esittäminä. Dallapén omassakin repertoaarissa olisi ollut miehekkäämpiä kappaleita – myös ja erityisesti Amerikan jazzlaulugenrestä.

Cab Calloway 1943Kepeää nostalgiaa

Ilo ja kaukokaipuu, siinä ovat keskeiset Dallapén reseptin nimittäjät.

Konsertin ohjelmisto sisälsi nostalgisia tuntoja iskelmän suurilta vuosilta; Kangastus, Sä kaunehin oot ja tietysti Jälleen soittaa Dallapé.

Minnie The Moocher on saanut suomeksi jostain syystä asun Lesti-Leila. Laulun aiheena ei alun perin ollut lestinheittäjä, vaan leveämielinen miestenystävä.

Laulu on legendaarisen Cab Callowayn bravuuri ja näin se menee:

 

Hey folks here’s the story ’bout Minnie the Moocher
She was a red-hot hoocie coocher
She was the roughest toughest rail
But Minnie had a heart as big as a whale


She messed around with a bloke named Smokie
She loved him though he was cokey
He took her down to Chinatown
And showed her how to kick the gong around

Hidehidehidehi (Hidehidehidehi) etc.

 

Sami SaariSami Saari oli solistina alun alkaenkin erikoinen valinta tällaiseen tyylilajiin. Saaren vanha funk- ja soul-montaasi kulki vielä mainiosti – muistissa on mm. Cosmosonicin vauhdikas setti Keitelejazzissa 1999.

Sami on kuitenkin tuotoksissaan hyvin epätasainen. Hän ei ole aivan parhaimmillaan Dallapén kaltaisessa iskelmäjärjestelmässä. On eri asia laulaa säksättävää soulia kuin pitkiä legatoja vaativia schlagereita.

Baritonilaulajat, jotka tulevat oopperan ulkopuolelta ja joilta uupuu muodollista äänikoulutusta, kompuroivat ylä-äänissä. Nousuja korkeampiin tenorisäveliin koetetaan keventää nasaalilla äänikohdentamisella tai “hoilaamisella”.

Hoilaamistaituri oli edesmennyt Topi Sorsakoski (myös ex-Dallapé), mutta kuullun perusteella Sami tulee hyvänä kakkosena. Kuuntelunautinto tästä ei ole erityisen hyvä: lauluääni oli nousuissa epävarma ja ylärekisterissä virheitäkin alkoi kertyä.

Showhaasteet

Samin lavashow lähestyi uhkaavasti parodiaa. Tiedossani ei ole, olivatko Dallapén vanhat miessolistit käsi ojossa jokaisen solistin kohdalla, kuin aseman opastin, mutta erityisen hyvältä se ei näytä.
Kevennykseksi tarkoitettu suunpieksäntä biisien välissä alkaa nopeasti kyllästyttää, eikä Alivaltiosihteeri Simo Frangenin kaltainen kekkulointi estradilla paranna asiaa.

Matti JurvaYleisön viihdyttämisessä ei tietysti ole mitään moitittavaa. Kysymys on, miten se tehdään. Mimiikan ei tarvitse eikä saakaan olla yliampuvaa; esimerkiksi Calloway liikkui vielä vanhana miehenäkin vähäeleisesti musiikin tahdissa.

Matti Jurva, Dallapé-solisti 1931, säesti itseään banjolla ja lauloi menestysiskelmiä, välillä stepaten (taito, minkä hän opetti myös seuraajalleen), ja toisinaan vetäen orkesterin kuusimiehistä ukulele-ryhmää havaijilaisissa numeroissa.

Samin arveluttavia käsityksiä show’n tekemisestä on kommentoitu mm. Suomijazz-arkiston sivuilla. Yleisön mukaan ottaminen laulunumeroihin (“call and response”) on ainakin jäyhissä Suomen oloissa riski, mutta sitä tehtiinkin nyt vain yhden laulun verran.

Orkesteri voisi itsekin hieman miettiä “Jack-in-the Box”-tyylisten pop up -fillien frekvenssiä. Puhaltajien seisaalleen pompahtaminen yhden nuotin töräytystä varten vaikuttaa vähän koomiselta.

Oudot puitteet – soitto seis!

Konsertin sijoittamista joenrantaan, Taipaleenjoki-oopperan sotalavasteisiin voi pitää hieman ongelmaisena; hilpeä jazz ja kaihoisa iskelmä sopivat huonosti juoksuhautojen kuolontunnelmiin. Teemanahan ei nyt ollut “sota-ajan jazz” tms.

Onko ulkoilmatilaisuus aina tärkeä? Minusta ei, vaikka puitteet olisivat komeatkin. Lähellä olisi tarjolla mm. Ilmajoki-halli, jonka toimivassa akustiikassa ovat konsertoineet menestyksellisesti mm. RSO ja Fabulous Thunderbirds.

Ilta- vaiko ulkomusaa... Dallapéläisiä rahvaanomaisissa kesän riemuissa 1930-luvun alun kiertueellaJazz on iltamusiikkia pikemmin kuin piknik-musaa. Dallapé on loppujen lopuksi melko rahvaanomainen, vaikka esitystapa onkin tyylikäs. Oopperalavasteissa ja päiväkonserteissa se ei ole parhaimmillaan. Dallapén konserttiaika oli klo 15 arkipäivänä, jolloin useimmat potentiaalisesta yleisöstä ovat vielä töissä.

Koordinointi vaikutti muutenkin väkinäiseltä. Lopetuskäskyplakaatti ilmestyi yleisön taakse, joten bändin piti lopettaa settinsä kesken, ilman encorea. Ilmeisesti illan oopperaesitys alkoi ilmeisesti painaa päälle, mutta tämän konserttinautinnon se keskeytti ikävästi – mahtaisiko menettely toimia toisinpäin?

Iloisella, vanhalla jazzilla on epäilemättä “biletilaustakin”, mutta järjestävän seuran pitäisi koordinoida ohjelmistoa huolellisemmin, ja organisoida konserttitoiminta sen mukaisesti.
Äänentoisto ja miksaus ovat haasteellisia ulkoilmatilaisuudessa. Akun tehdas hoiti homman osaavasti; kaikki instrumentit erottuivat, mutta kipurajoille ei menty volyymin käytössä.

 

Dallapé-orkesteri Ilmajoen musiikkijuhlilla perjantaina 15.7.2012.

 

Kokoonpano:
Anssi Nykänen, rummut, Harri Rantanen, kontrabasso, Tuomo Dahlblom, kitara, Jukka Ojala, harmonikka, Mauri Saarikoski – viulu, Antti Ohenoja, ksylofoni, vibrafoni, Petri Puolitaival, alttosaksofoni, Heikki Pohto, tenorisaksofoni, Tero Lindberg, trumpetti, Mikko Mustonen, vetopasuuna, Sami Saari, laulu, Juha Hostikka, laulu & orkesterin johto

Äänentoisto: Akun tehdas

 

ShareTweetSendSend
speyburn

speyburn

Aiheeseen liittyvää

Duo Karhos lahtelaisjazzin lippua liehuttamassa

Duo Karhos lahtelaisjazzin lippua liehuttamassa

Janne Tarmio
27.5.2023

Koronaviruksen hiipuminen on antanut jazzbasillille tilaa temmeltää. Ainakin Lahdessa jazz elää uutta tulemista muutaman hiljaisemman vuoden jälkeen. Syksyllä perustettu Lahti...

Onnistunut päätös Nyyrikin kevään jazzilloille

Toimitus
21.5.2023

Tapahtumien tuottaja, pianisti Jaakko Rinne oli tyytyväinen Suomen PerinneJazz ry:n kevään viimeiseen jazziltaan 17.5.2023. – Väkeä kelpo määrä ja yleisö...

Vuosaaren lukiolla nautittiin Vola-kuoron ja Alvi’s Dixie Stompers – orkesterin yhteisöllisestä musiikki-illasta

Toimitus
17.5.2023

TEKSTI: Kimmo Vehkalahti Vola-kuoro ja Alvi’s Dixie Stompers -orkesteri järjestivät harvinaisen yhteiskonsertin teemalla ”Sentimental Journey” (eli tunteellinen matka) Vuosaaren lukion...

Viikon suosituimmat

Storyvillen terassin kesä 2023!

29.5.2023
Duo Karhos lahtelaisjazzin lippua liehuttamassa

Duo Karhos lahtelaisjazzin lippua liehuttamassa

27.5.2023
Pori Jazzin ilmaiskonserteissa kotimaisen jazzin huippuja

Pori Jazzin ilmaiskonserteissa kotimaisen jazzin huippuja

25.5.2023

Suosittelemme

Lauluja jazzin kuningattarilta

23.5.2023

Konttinen, Erja ja Liikanen Elojazzeilla

13.5.2023
Jesper Thilo Quartet:  80- Live At Jazzcup  

Jesper Thilo Quartet: 80- Live At Jazzcup  

25.5.2023
  • Yhteystiedot

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Festivaalit
  • Konsertit
  • Levyt ja kirjat
  • Arkisto

© 2022 Jazzrytmit - Vuodesta 1994. ISSN 1798-0607

Kirjaudu sisään

Unohditko salasanasi?

Uusi salasanasi

Syötä käyttäjätunnuksesi tai sähköpostiosoitteesi:

Kirjaudu
Käytämme verkkosivuillamme evästeitä tarjotaksemme sinulle osuvimman kokemuksen muistamalla valintasi ja toistuvat vierailut. Napsauttamalla "Hyväksy kaikki" hyväksyt KAIKKIEN evästeiden käytön. Voit kuitenkin käydä "Evästeasetuksissa" antaaksesi mukautetun suostumuksen.
Hyväksy kaikkiKielläEvästeasetukset
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-advertisement1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category .
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
CookieLawInfoConsent1 yearRecords the default button state of the corresponding category & the status of CCPA. It works only in coordination with the primary cookie.
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
CookieDurationDescription
CONSENT2 yearsYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
CookieDurationDescription
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextIdneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requestsneverThis cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
CookieDurationDescription
jnews_view_counter_visits[0]1 dayNo description
SAVE & ACCEPT
Powered by CookieYes Logo