Rock- ja country-musiikin lisäksi Jussi Raittinen on tullut tutuksi vuosien varrella klassisen jazzin ympyröissä. Jussi Raittinen esiintyi ensimmäisen kerran DDT Jazzbandin solistina 1969 Pori Jazzeilla. Päätoimittaja kuuli ensimmäisen kerran em. yhdistelmä-kombinaatiota 70-luvun alkupuolella Vanhalla.
Banjisti Jukka Järvelä muistelee miten yhteistyö Jussin kanssa alkoi:
-Ei ollut kovin omaperäinen idea mutta joku keksi, että pyydetään Jussi Raittista esiintymään Polaris Celebration Bandin vokalistiksi Storyvilleen. Johan hankkeen oli DDT aikoja sitten toteuttanut ihan levyprojekteja myöten. Mutta idea oli hyvä koska se poiki sittemmin monivuotisen ja toimivan yhteistyön PCB:n ja Jussin kesken.
-Toteutus ylitti reippaasti sen mitä yhteistyöltä osattiin odottaa. Jussi tunsi alan tekijät ja toi lisäksi uuden kulman PCB:n New Orleans -kattaukseen: Fats Dominon, Clarence “Frogman” Henryn ja muiden New Orleans rytmimuusikoiden ohjelmistoa, jolloin kokonaisuus täydentyi ihan kiitettäväksi.
-Jussi oli helppo yhteistyökumppani. Kun Jussi astui valokeilaan sai bändi jättää illan etenemisen Jussi harteille biisivalintoja ja kuulutuksia myöten. Ne olivat hyviä aikoja!
Rumpali Mikko Virto muistelee yhteistyön Jussin kanssa alkaneen myös 70-luvun alussa: “Soitimme viikoittain Urhon pubissa ja useita kertoja myös Vasa Nationilla sekä Bottan saunassa, josta mieleen on jäänyt keikka, jonka aikana pääsin saunaan Aira Samulinin rytmikkäiden mannekiinien ja tietysti Airan kanssa. Löylyssä istuin erään nuoren mannekiinitytön ja Jussi Raittisen välissä, Jussin kanssa olen ollut paljonkin tekemisissä vuosien varrella, mutta mannekiinityttöä en sen saunaillan jälkeen koskaan tavannut.”

Classic Jazz festivaaleilla ja Storyvillessä Jussi on ollut mukana ja alkuvuodesta häntä muistettiin kunniakirjalla Storyvillen täyttäessä 30 vuotta: “Ensimmäisen keikkansa Storyvillessä Jussi teki Polaris Celebration Bandin kanssa 28.9.1993. Jussi on sanansaattaja, takahuoneen hengen kohottaja, joka on kotonaan eri musiikin tyyleissä. Hän on yhdistänyt vahvasti Storyvillen muusikkokuntaa.”

Jussin sanataidetta on kehunut Osku Rajala Jazzrytmit-lehdessä: “Jussin edesottamuksia niin lastentarhatasolta isojen poikien laulukirjaan. Sananmuunnososio antaa selvästi ymmärtää, ettei Jussi aka Kullervo Pellinen ole pelkästään paljas uneksija, vaan hän hallitsee myös uimaseuran narut.”
Pekka Mesimäki päivitti FB-sivulleen viime maaliskuussa: “Olipahan iltamat. Jussin mestarillisesti kipparoima keikka jää historiaan. Hieno settilista ja paras mahdollinen yleisö. Bassossa Ilkka Hanski ja tunnelma korkealla Hietsun hallin ja Petiscarian katossa.”

Jazzrytmit ja Suomen PerinneJazz ry toivottaa Jussille Onnea hänen täyttäessään 80 vuotta 15.9.2023