Ball (oik. Kenneth Daniel Ball) oli yksi brittidixien kolmesta suuresta B:stä, jotka nousivat maineeseen 1950-60 -lukujen vaihteessa, kun traditionaalinen jazz koki yllättäen valtavan suosiopiikin.
Muut kaksi ovat pasunisti Chris Barber ja klarinetisti Acker Bilk. Kaikkien kolmen menestys on jatkunut näihin päiviin saakka. Huomenna 8.3 orkestereilla piti olla “The Three B’s Jazz Night” Granthamissa. Nyt yksi on joukosta poissa.
Ball jätti koulun 14-vuotiaana ja aloitti muusikon uran puoliammattilaisena. Hän työskenteli samalla myyntimiehenä. Ball soitti mm. Charlie Galbraith´n, Sid Phillipsin, Eric Delaneyn ja Terry Lightfootin orkestereissa. Vuonna 1958 hän ryhtyi ammattimuusikoksi ja perusti oman jazzorkesterin Kenny Ball and his Jazzmen.
Kenny Ballin ensimmäisen suuri hitti oli Samantha, joka äänitettiin vuonna 1961. Tätä seurasi suositut March of the Siamese Children, I Want To Be Like You sekä jättimenestys Midnight in Moscow, jota on myyty yli miljoona kappaletta.

Vuonna 1968 Ball oli mukana suuren idolinsa Louis Armstrongin viimeisellä Euroopan kiertueella ja oli siitä erittäin ylpeä. Merkittävä keikka oli myös vuonna 1981, kun Kenny Ball and his Jazzmen esiintyi Walesin prinssi Charlesin ja Dianan häävastaanotolla Buckinghamin palatsissa.
Suomessa Kenny Ball vieraili kaksi kertaa. Harri Aavaharju sai tulemaan Ballin Storyvilleen vuonna 1996 sekä Helsingin Classic Jazz Festivaaleille viitisen vuotta myöhemmin.
– Kenny Ball oli tottunut vain kahden setin konsertteihin ja saimme tehdä Keith Hallin kanssa kovasti töitä, että hän suostui kolmeen. Keikan jälkeen Ball oli kuitenkin itse tyytyväinen ja sanoi, “että ihan nuoruus tuli mieleen”, Aavaharju muistelee yhden esikuvansa vierailua.
Storyvillen keikalla Ball oli vielä hyvässä kunnossa, mutta Classic Jazzeilla ansatsi ei ollut enää entisellään. Itse näin Kenny Ballia livenä viimeksi marraskuussa 2012 Berliinissä kolmen B:n konsertissa. Silloin hän oli jo selvästi vakavien sairauksien heikentämä.